2007. október 26.
LOPÁSOK Nehéz útját állni az erdőket tizedelő tolvajoknak
A minap a Borsod megyei Fónyon természetvédelmi őrök halálosan megsebesítettek egy fatolvajt. Ez az eset ráirányította a figyelmet arra, hogy egyáltalán milyen joguk is van azoknak, akik a falopásokat kívánják megakadályozni. A megye erdeiben évente többmilliós nagyságrendű kárt okoznak ismeretlenek a falopásokkal.
Ennek többsége kis mennyiségű illegális irtás, de akadnak olyan esetek is, amikor nem csak egy kézifűrésszel és kerékpárral, hanem láncos fűrésszel és teherautóval állnak neki a tüzelő kivágásának. Az ellenük szembeni fellépés nehézkes, mivel a tolvajok sok esetben tisztában vannak azzal meddig mehetnek el, mennyi joga is van az intézkedő faőröknek.
- A falopás most indul majd be igazán az időjárás kedvezőtlenebbé válásával — tudtuk meg Szűcs Zoltántól, a Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályának vezetőjétől. -Alapvetően két típusát különítjük el. Egyrészt vannak, akik csak összegyűjtik a lehullott ágakat, másrészt akadnak, akik kivágják a fát, elviszik és értékesítik azt. Általánosságban elmondható, hogy a falopásos esetek 90 százaléka minimális kárértékű, és nem üzleti célzattal történik. Együttműködünk a mezőőrökkel, polgárőrökkel és a vadászokkal is, akik segítenek az illegális fakitermelés visszaszorításában. A minap történt fónyi eset igen extrémnek számít, nálunk nem jellemző, hogy a fatolvajok gépekkel felszerelkezve vágnának neki „munkájuknak". Mivel a hivatásos vadászok illetve a mezőőrök is közfeladatot el látó személyeknek számítanak, ha őket bármilyen támadás éri a tolvajok részéről, akkor hivatalos személy elleni erőszakot követnek el az illetők. Luzsi József, a Magánerdő-tulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének elnöke hangsúlyozta, az erdőtörvény értelmében nem engedhető meg a zöldfelület csökkentése. Ezt azonban sokan nem tartják be, ezért is szükségesek változtatások a törvényben, hogy az erdővel foglalkozó szakemberek olyan jogosítványokat kaphassanak, hogy meg tudják óvni az erdőket a köznek. Luzsi József kifejtette, kevés olyan konfliktus alakul ki, ami erőszakba fulladna. Ellenben feljelentik az elkövetőket, de ennek nem túl nagy visszatartó ereje van. A szakember szerint a megyében azok a magánerdők a legveszélyeztetettebbek, amelyek lakott településekhez közel találhatók. Innen évente több ezer köbméternyi fának is lába kelhet. Ezt a folyamatot próbálják tompítani azzal, hogy a legális fakitermelés folyamán visszamaradó hulladékot felajánlják a lakosságnak. — Sajnos már elkezdődött a falopás Jászfelsőszentgyörgy környékén is - mondja Kovács István mezőőr. - A falopók általában két brigádban jelennek meg, az egyik kivágja és kidönti a fákat, a másik csoport pedig összeszedi és elszállítja. Amikor ellenőrizzük a szállítást, nincs náluk fűrész, nem lehet rájuk bizonyítani, hogy loptak, azt mondják, hogy találták a fát. Igazából nem sok mindent tudunk tenni. Igazoltathatom a fát toló személyeket, elkérhetem a szállított áru eredetéről szóló igazolást, szállítólevelet vagy készpénzfizetési csekket. Amennyiben ezek nincsenek meg, akkor felírhatom a személy adatait és jelentem a polgármesteri, hivatalba vagy a rendőrségre. Addig a helyszínen tarthatom az illetőt, amíg a rendőrségről ki nem jön valaki - vázolta fel a mezőőr.
Karcagon a hét fős mezőőri szolgálat közel hatezer hektárra ügyel folyamatosan — tudtuk meg vezetőjüktől. Feladatuk a termőföldek és az azon lévő értékek, építmények, termények, gépek, berendezések védelme, a magánerdők és halastavak környékén is járőröznek.
- Jogunkban áll a tetten ért személyt igazoltatni, majd a bűncselekményből származó értéket elvenni tőle - mondta el a mezőőri szolgálat vezetője Nagy Sándor. - A testi kényszer is megengedett, ami a kéz hátratekerését jelenti. Kényszerítőeszközként csak a rendőrségnél, rendszeresített könnygázsprayt alkalmazhatunk, mást nem. A szolgálati sörétes vadászfegyvert csak vadriasztásra és kártevőirtásra használhatjuk. Az idén még nem volt falopás a karcagi erdőkben. A szolgálatot igyekszünk úgy megszervezni, hogy a lehető legtöbbet lehessünk a területünkön.