Fűben, fában olcsó energia (Tolnai Népújság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. november 10.
ALTERNATÍV FŰTÉS Drága a beruházás, hiányoznak a feltételek
Az energiahordozók árának folyamatos és drasztikus emelése miatt érdemes elgondolkodni, hogyan lehetne olcsóbbá tenni a fűtést.
Olcsó és környezetbarát, ez jellemzi az alternatív fűtés fajtáit.

Senki nem is vitatja, de úgy tűnik minden pozitív tulajdonsága ellenére alig választják ezt a megoldást a családok, vállalkozások. - Ennek egyszerű oka van, csak onnantól olcsó az energiafűvel, energiafával, szálmából készült bálával a fűtés, ha már megvan a brikettáláshoz szükséges berendezés; illetve technológia - mondta Bach János sárszentlőrinci gazdálkodó. Magyarországon, bár sokat beszélnek róla, nem támogatják ezeknek a berendezéseknek a megvásárlását.
Tavaly egy lengyel kisvárosban, Kielcében jártunk, ahol az egyik családi gazdaságban a tulajdonos maga gyártotta az erőgépei számára a biodízelt. A készülék, mely repcéből, napraforgóból sajtolja a traktorokban felhasznált olajat, egy nagyobb szobában is elfér. A teljes beruházás finanszírozásának 75 százalékát uniós pénzből oldották meg a lengyel gazdák, a 25 százalékos önerőt pedig állami támogatassal. A házigazda elmondta, több száz hektáron gazdálkodnak, és a helyi szabályok szerint 200 liter bioüzemanyagot  készíthetnek adómentesen hektáronként. Az előállítás egyszerű, bár időigényes, 3 kilónyi olajos mag feldolgozásából (repce, napraforgó) 1 kiló olaj nyerhető, a mellékterméket pedig, mely vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, az állatok takarmányozására használják. A biodízelt egyébként gabonaszárításra, üvegházak és lakások fűtésére is felhasználhatják - mondta Bach János.  
Dr. Somosi Szabolcs Bátaszéken a sertéstelepet próbálja meg immár negyedik éve olcsóbban kifűteni. Az energiafüvet több hektáron is termelik, a tapasztalatuk is jó, de hiányzik a körzetben olyan pelletüzem, mely az energiafüvet brikettálja. Ennek hiányában bálás formában tüzelik el az alapanyagot, ami így nem olyan hatékony, de a költség így is egyötöde csupán a gázfűtésének.
- Ha elszállítanánk az energiafüvet oda, ahol ezt megfelelő technológiával feldolgoznák, akkor a szállítási költség annyira megdrágítaná az eljárást, hogy akár gázzal is fűthetnénk - mondta a tulajdonos állatorvos. Az új környezetbarát és takarékos megoldást olyan nagy cég, mint az Alfa-Nova Kft. is keresi.  Az áremelkedések miatt a táv-hőszolgáltatást bioenergia alapúra szeretnék megváltoztatni mondta Takács Attila, a cég növényvédelmi szaktanácsadója. Ez az energiaerdők, az energia-fű telepítését és tüzelését jelentené, ezért a cég a mezőgazdasági termelők részére egy finanszírozási lehetőséget kínál. Az Alfa Nova Kft önként megfinanszírozza az ültetvények telepítését, és ezután a termelők a kft által épített erőműbe szállítanak a fűtőanyagot.
Takács Attila elmondta, az első szerződéseket már megkötötték a termelőkkel. A tapasztalat az, hogy sokan idegenkednek az új növényektől, bár az érdeklődés nagy. Az energiafának a hajtásait vágják le évente, erre a betakarításra az Alfa-Nova maga vállalkozik. A tervek szerint 2009-2010-re készül el az erőmű, és onnantól a távfűtést is az energiafára alapozzák.
Az alternatív fűtési mód vidéken abban merül ki, hogy a családi házak kazánját fával és hulladékkal rakják meg. A bátaszéki Izsák Gyula és családja szalmabálával és fával fűti a lakásukat immár második éve. Az új megoldáshoz új kazánt is kellett vásárolni, de abban bíznak, pár év alatt behozza az árát a takarékosabb megoldás. Mauthner Ilona

Az energiafű igénytelen, könnyű termeszteni
Az idén 8 hektáron, vetettek energiafüvet, mely évelő, bokros szalma. Szürkészöld színű, szára leveles, egyenes, magasra nő. Áprilisban virágzik, ezt követően lehet betakarítani. Bálákban tárolják. Termesztését az unió és az agrártárca kiemelten támogatja.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.