Befelé nem tüzelünk - Idény eleji forma - Elkezdődött a vadászszezon
- A Domaszéki Földtulajdonosok Széchenyi Zsigmond Vadásztársasága 18 tagját kísértük el Röszke és Domaszék között. Kiderült, milyen is az idény eleji forma, s hogy miért nem lehet falábbal vadászni. Megtudtuk azt is: nyúlnak lenni nem fenékig tejfel, a palotapincsi pedig nem vadászeb.
- Fácánkakasra, mezei nyúlra, dúvadra, vízi vadra megyünk. Kóbor kutyát nem lövünk! Vigyázzunk a hullósöréttel, a meglőtt vad ne hulljon bé tanyába - sorolja Juszku István vadászmester, civilben egy erdészeti szakközépiskola tanára.
Tizenöt napon lőnek
Domaszék határában vagyunk: a Domaszéki Földtulajdonosok Széchenyi Zsigmond Vadásztársasága első idei vadászatára jöttünk. 18-an készítik puskájukat, köztük Mráz János festőművész és a 75 éves Elek Péter. - Mint a gyermek a Jézuskát, úgy vártuk ezt a napot! – meséli. Szertartásosan készült a nagy eseményre: előző nap összepakolta ruháit, megtisztította fegyverét.
Domsik Mihálytól, a vadásztársaság elnökétől megtudjuk: a szezon január 26-áig tart, 15 vadászati nap lesz addig. A társaság 27 tagja összesen 5200 hektáron vadászik. Van már vadászházuk is: az erdő közepén álló tanyán méltóképpen lehet majd lezárni a cserkészéseket. - Persze akár más célokra is használható - jegyzi meg sejtelmesen Juszku István, - ehhez azonban már „maroklőfegyver" használatos...
Reggel nyolckor indulunk az erdőbe, egymástól 30 méterre sorakozunk fel, vonalban. Az első 5-600 méteren hajtjuk magunk előtt a vadat, senki sem tüzel. Sebaj, mesél az erdő, előkerülnek a sztorik: jártak itt már falábú olasz vadászok is, úgy kellett kivinni őket egy mély szántásból. Kiderül, a róka valóban ravasz jószág, képes halottnak tettetni magát. Egy vadász fel is tette a vállára a döglöttnek hitt állatot, ám az váratlanul életjelet adott magáról: beleharapott a férfi fenekébe.
Háromszáz méterre megy a sörét
Ránk nem leselkednek hasonló veszélyek: U alakban hajtunk - a nyúl ugyanis nem egyenesen előre, hanem oldalra menekül. A baleseteket megelőzendő - a három milliméteres sörét hatótávolsága 300 méter - betartjuk az aranyszabályt: befelé nem tüzelünk!
Kifelé annál inkább: eldördülnek az első lövések. Az első kettő nem talál: „a fa nyert" - szól a helyzetértékelés balról. A jó húszperces első hajtás nem túl eredményes. - Most a nyulak győztek - mondja Juszkú István. - Nálam nem! - emeli fel hátsó lábainál fogva zsákmányát Bodnár László. Néhány, perc múlva másoknál is megtörik a jég: Lédi,
a német vizsla pedig lihegve hozza szájában az élettelen tapsifülest. - Nyúlnak lenni nem fenékig tejfel - hangzik a tanulság a vadászmestertől.
- Szevasz Rózsika, mi újság? - kiabál be az egyik tanyába. - Fogom a kutyákat! - feleli egy nő barátságosan. Máshol gondatlanabbak: palotapincsi csapódik hozzánk egy tanyánál. Csaholva közelít. - Belőled nem lesz vadászeb - töri le az állat kezdeti lelkesedését Juszku István.
Nem bakot, fácánt
Balogh József közben fácánt lő. - Olasz lőszerem van – osztja meg velünk titkát, fegyverét szorongatva. Apropó fegyver: ennek ára 50 ezer és ötmillió forint között változik. A vadásztársak között is akad, aki félmilliós puskát szorongat - azonban
nem ez számít, hanem a „tuskó" - mutat vállára a vadászmester. Amúgy sem olcsó muri
a vadászat, ha komolyan veszi az ember: irhabélésű vadászcsizma akár 84 ezer 900, gyapjúmellény 69 ezer 900 forintért is kapható.
Kell is az energia, ezután elvadult tájon gázolunk: a dudva, a muhar, a gaz olykor valóban befed. Végigmegyünk néhány nádason is: a vadászok tüzelnek, mi a dörgésektől menetrendszerűen csengő fülünkre koncentrálunk. - Azt hiszitek, ti vagytok a nádas cowboyai? - kérdi a vadászmester. Domsik Mihály viszont idény eleji formát mutat: mérlege négy lőszer, két elszalasztott nyúl. - Nagyon humánus vagy ma - hallik a zrika, együtt érzünk vele, még ha titkon a tapsifüleseknek drukkolunk is. - Luca, hajts fel
egy nagytestű, lassú röptű madarat – kéri kutyáját. Két nyulat talál végül - igaz, „tarhonyába való", fiatalabb példányokat. Ha már gasztronómia: a nyúlból pecsenyét, a fácánból levest készít Kádár József, aki állítólag 65 éve vadászik, pedig csak 75 esztendős.
A vadászat két óra tájban zárul. Rőzsekupacot gyújtanak a vadászház előtt, az elejtett 28 nyúl, 16 kakas, 2 gerle pedig terítékre kerül, hogy megkapja a vadnak járó végtisztességet. R. TÓTH GÁBOR
TÖBB MINT KÉTEZER VADÁSZ
Döbrőssy Ivántól, a Csongrád Megyei Vadászszövetség elnökétől megtudtuk, 2200-2300 vadászt tartanak nyilván a megyében. Összesen 65 vadásztársaság működik, a legnagyobbak Ópusztaszeren, Székkutason és Földeákon.