Fűben, fában – energia (Fejér Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. november 13.
Komoly üzlet van a környezetvédelemben és - bár meglepő - a takarékosságban
Budapest (ki) - Amellett, hogy környezetünket védjük, hatalmas üzlet is rejlik a megújuló energiában - állítja Kovács Kálmán, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára. A szakember, aki Közép-Európa legjelentősebb környezetvédelmi szakkiállítása, az Ökotech megnyitóján beszélt erről a témáról, kiemelte: a jelenlegi előrejelzések szerint a megújuló energiaforrás felhasználás összetétele tekintetében 2020-ban is a biomasszának lesz meghatározó szerepe, de az arány a mai 90 körüliről 70 százalékra csökken.
A jövőben a biogáz és bio-metán, a geotermikus és a szélenergia hasznosításnak lesz komolyabb szerepe. A maihoz képest többszörösére növekszik ugyanakkor a napenergia- és a hulladékhasznosítás is. Az energiaigények fenntartható módon történő kielégítését nem az energiatermelés fokozásával, hanem az energiatakarékosság és az energia hatékonyság javítását szolgáló intézkedésekkel, valamint a megújuló energiaforrások hasznosításának növelésével kell megoldani.
Magyarországon ma nem rózsás a helyzet. Az energiagazdálkodás nem felel meg a-környezeti fenntarthatóság és a versenyképesség követelményeinek, a honi fajlagos energiaigény közel háromszorosa az EU átlagnak, az energiaimport-függőség komoly biztonsági kockázatot jelent, az ellátás biztonságánál pedig figyelembe kell venni, hogy 2020-ra a prognózisok szerint jelentősen csökkenni fog a-fosszilis tüzelőanyagok mennyisége.
A megoldás a megelőzés, az energiatakarékosság, energiahatékonyság javítása, a környezetvédelmi szempontból optimális energiaszerkezet kialakítása, megújuló energiaforrások használatának növelése, a legjobb elérhető technika alkalmazása, a környezetvédelmi követelmények érvényesítése, a fenntartható termelés és fogyasztás, valamint a megújuló energia.
Az Európai Tanács 2007 márciusi célkitűzései szerint a megújuló energiatermelést 2010-re a jelenlegi 6 százalékról 12, 2015-re 15, 2020-ra pedig 20 százalékra kell növelni. Ma itthon az összes megújuló energiatermelés 4,7 százalék, a zöld villamosenergia részaránya 3,7 százalék. A bioüzemanyag részaránya 1,7 százalék, amit 2010-re 5,75 százalékra kell növelni. E célokra az Új Magyarország Fejlesztési Terv környezet és energia operatív, programja a megújuló energiaforrás felhasználás növelésére 68, az energiahatékonysági fejlesztésekre 42 milliárd forintot biztosít, de egyéb források is rendelkezésre állnak.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.