Kevésbé lopják a karácsonyfának valót (Népszava)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. november 17.
Persze nem az emberek javultak meg egyik napról a másikra, hanem a fenyőfaültetvények tulajdonosai fogtak össze a rendőrséggel, polgárőrséggel. Az elmúlt években egyébként visszaszorult az egykor népszerű lucfenyő a karácsonyfapiacon, és az úgynevezett nemes fenyőket keresik a vásárlók. A legkeresettebb fák 2,5-3 méteresek, áruk folyóméterenként a 2000 forintot is meghaladja.

Idén nedvesebb az időjárás, mint az elmúlt években, így a fák több nedvességet szívhatnak magukba, és a tárolás alatt sem száradnak ki túlságosan, ami csökkenti a tűzveszélyt
Magyarországon évente átlagosan mintegy 2,5-3 millió fenyőfát kínálnak a karácsonyi ünnepeket megelőző egy-két hétben. A legjelentősebb ültetvények Zala megyében találhatók. Több településen is a lakosság nagy része a karácsonyfákból él.
A 640 lelkes Zala megyei településen, Surdon az emberek 95 százaléka él a fenyőfa- vagy karácsonyfa-ültetvényekből. Az agyagos talaj jó adottságokat kínál az ültetvények telepítéséhez, a csemeték neveléséhez.
Az utóbbi időben a legnépszerűbb a normann, utána az ezüst-, míg harmadikként a duglászfenyő – említette Kanász János. A falu polgármestere hozzátette, korábban a lucfenyő volt a legkeresettebb karácsonyra.
A luc részben azért is visszaszorult, mert az elmúlt években a megszokottnál kevesebb csapadék hullott, s az úgynevezett tányérgyökerű, vagyis a talajba nem túl mélyen lehatoló gyökérzetű fák képtelenek voltak elegendő nedvességhez jutni – mondta Bodor György. A Zala Erdő Zrt. főmérnöke, erdőgazdálkodási osztályvezető hozzáfűzte, emiatt a legyöngült ellenálló képességű fákat könnyebben megtámadják a szúfajták.
Különösen a karácsonyi szezont megelőzően lopások mindig voltak, de az előző egy-két évben ezek alaposan visszaestek – jegyezte meg Kanász János. Ennek oka, hogy a helyi polgárőrök a nagykanizsai rendőrkapitányság munkatársaival együttműködve a szezon előtt már egy hónappal megkezdik az éjjel-nappali járőrözést. Az erdőgazdaság egyik ültetvényéről tavaly éppen a kitermelés előtt 40 fát loptak el, de a több ezer fenyőhöz képest ez nem nagy veszteség. Gondot inkább a zöldgally-eltulajdonítás jelentett, de az is visszaszorult az erdészek és a társszervezetek együttműködésének köszönhetően.
Az erdőgazdaság jogelődje még a lucfenyő-telepítések után a ritkításból származó fákat értékesítette karácsonyfaként, s ez akkor, még húsz éve is 50-80 ezer fát jelentett évente – említette Bodor György. Pillanatnyilag 32 hektáron hét fenyőfaültetvénye van az erdészetnek. A főmérnök elmondta, ma már jobbára ők is a divatos, keresett fajtákat nevelik. A nemes fenyők a luchoz képest kevésbé szúrósak, magasabb gyantatartalmuk miatt lassabban száradnak, később kezdik hullatni tűleveleiket. Idén szerencsére nedvesebb az időjárás, mint az elmúlt években, így a fák több nedvességet szívhatnak magukba, és a tárolás alatt sem száradnak ki túlságosan, s ez csökkenti a tűzveszélyt.
A szakember szerint a földlabdás karácsonyfának sincs túl sok esélye a túlélésre. A kis konténerekbe általában már sérült gyökérzettel kerülnek, s a tavaszi kiültetésig hónapokig tárolni kell, s legföljebb többszöri átültetéssel, szakszerű gondozással lenne remény a fa életben maradására. A főmérnök azt javasolta, a kivágott fát érdemes vizes edénybe helyezni, így tartósabban megmarad. Bihari Tamás

Több ezer forintot is kóstál egy szép fa
A kereskedők idén is a tavalyi árakon vásárolják föl a fenyőket, de Surdon általában csak az idősebbek adják el közvetítőknek, a fiatalabbak maguk viszik Budapestre, illetve a nagyobb városokba a fákat. A legkeresettebb méretű fák a 2,5-3 méteresek. Egy normann fenyőt 8-12 évig, az ezüstfenyőt 6-8 évig, míg a duglászfenyőt 5-6 évig nevelik a termelők. Sem a fogyasztói, sem a kereskedőknek átadott fák felvásárlási ára nem emelkedik jelentősen idén. A luc – éppen azért, mert hiány van belőle – valószínűleg méterenként 600, a normann 2000-2200, a duglász és az ezüstfenyő ára pedig méterenként 1700-1900 forint lesz. Ezek az árak persze akár helyszínenként és kereskedőnként is változhatnak. Egy 3 méteres normann fenyő tehát akár 6000-6600 forintot is kóstálhat vagy még többet. A kereskedők ennél jóval olcsóbban veszik át a fákat, de még így is megéri termelni, és ma már Surdon és a környező négy-öt településen az egykori kukoricaföldeken is fenyőültetvények vannak.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.