Megdézsmált erdők (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. január 8.
Megyei körkép - Amióta a gáz ára 2005 év végén drasztikusan megemelkedett, a falopások is gyakoribbak országszerte. Ennek az az oka, hogy a tűzifa is azonnal megdrágult: nem az előállítási költsége lett magasabb, egyszerűen hozzáigazították a gáz árához.

Törvényszerű, hogy az illegális fakitermelés és a falopás is gyakoribb.
Kelet-Magyarországon egész erdők tűntek el nyomtalanul az utóbbi két évben, a minap arról érkezett hír, hogy védett területről vágták ki egyesek gátlástalanul a faállomány nagy részét, a rendőrség mégis tehetetlen. Tapasztaljuk, hogy teherautóról árulják a tűzifát ismeretlenek. Az ember ilyenkor arra gondol, bizonyára lopott fa van a kocsin. Vas megye erdőben gazdag vidék, a falopások itt is gyakoriak, de az esetek számának emelkedése elmarad az országos átlagtól. Bonyolítja a helyzetet, hogy viszonylag több az állami tulajdonú erdő, mint másutt, nagy területek vannak magánkézen, a tulajdonos pedig nem mindig tesz bejelentést - gyakran azért, mert saját maga vágta ki illegálisan a fát saját erdejéből.
Más dolog az illegális fakitermelés és más a falopás. Mindkettőt bünteti a törvény, első esetben azonban arról van szó, hogy engedély nélkül termelik ki a fát, ami nem kerül idegen tulajdonba, vagyis marad a tulajdonosnál. Sokan sokáig nem akarták megérteni, hogy miért kell engedély ahhoz, hogy valaki fát vághasson ki a saját erdejében. De ha ez szabályozás nélkül történne, satnya, korcs állományokká alakulnának a ma még egységes, kiváló magyar erdők. A favágásokat terv alapján kell végezni még maszek erdőkben is, ezeket az erdőfelügyelőségek felügyelik szakmai szempontok alapján. A saját területről történő fakitermelés illegális, ha nincs rá engedély, s ezt -ha kiderül, keményen bírságolják. A falopáskor engedély nélkül vágnak ki fát és viszik el a tulajdonostól. Ez tehát kétszeresen is illegális és büntetendő cselekmény.
A Körmendi Rendőrkapitányságra 2005 utolsó harmadában három falopásról történt bejelentés, egy évvel később ugyanebben az időszakban már tizennyolcról, tudom meg Kercsmár István alezredestől, közrendvédelmi osztályvezetőtől. Tavaly az év második felében 15 falopás vált ismertté. Jellemző, hogy nagyobb mennyiséget állami erdőből visznek el, általában a már rakodóra összekészített fát, vagyis a tolvajok nem bajlódnak a favágással, odaállnak teherautóval, és felpakolják. A kapitányság körzeti megbízottjai önállóan, valamint természetőrökkel, határőrökkel, polgárőrökkel, vadászokkal közös szolgálatuk alatt járják az erdőket, és ahol fakitermelést tapasztalnak, kérik az engedélyt. Ha a tulajdonosnak nincs engedélye, eljárást kezdeményeznek. Legjobb, ha tetten, érjük az elkövetőket, mert a kárt azonnal meg tudjuk téríttetni, és ilyenkor a bizonyítás is gyorsabb, és kezdeményezzük a bíróság elé állítást - mondja a rendőrtiszt.
A vasi erdők nagy részét a Szombathelyi Erdészeti Zrt. kezeli. A falopással okozott kár a vállalat által kezelt területen 2005-ben 1,3 millió forint volt, a kár nagysága a következő évben megháromszorozódott, megközelítette a négymillió forintot. Tavaly azonban nem emelkedett a lopási érték - de ez csak a fára vonatkozik. Egyre nagyobb kárt okoznak ugyanis más lopásokkal az erdei tolvajok - tudom meg Gulyás Imrétől, a zrt. ellenőrzési és igazgatási csoportvezetőjétől. Az erdősítéseket vadvédelmi kerítésekkel veszik körbe, ezekben áram kering. Az áramot napelem és egy ehhez kapcsolódó akkumulátor szolgáltatja. Újabban ezeket viszik el az erdőről a tolvajok, hogy otthon hasonló célra használják. Van azonban remény: Zalában műholdas nyomkövető elektronikával szerelik fel a napelemeket, sikerült is már ennek segítségével elkapni tolvajt, és visszavenni a napelemet.
A készülő erdőtörvény-módosítást a tervek szerint az év első felében tárgyalja a parlament. A védett, rekreációs és ökológiai funkciójú erdőkben nehezebb lesz engedélyt szerezni a favágáshoz, és kizárólag a környezetkímélő fakitermelési módok alkalmazására lesz lehetőség (tilos lesz például a tarvágás és a tuskózásos-forgatásos tereprendezés). A faanyag-termelési céllal ültetett erdőkben viszont egyszerűsödhetnek az engedélyezés bürokratikus teendői. Sajtóhírek szerint a falopások megelőzése érdekében a készülő erdőtörvény-módosítással az eddiginél szigorúbb bizonylatolási rendszert vezetnek be: a szállításra és eladásra csak hatósági engedélyek birtokában lesz lehetőség, míg most a szállítólevél is elég. A bírságok a mostani érték 3-10-szeresére emelkednek, és ezeket az APEH fogja behajtani. Peltzer Géza

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.