2008. január 10.
Tegnap megpillantottam az Olt menti energiafűz-ültetvényt, és azonnal felkerestem Benkő Sándor vállalkozót, a Phoenix Company igazgatóját, hogy az idei kilátásokról tájékozódjam. Tavaly áprilisban került sor a mintegy tizenkét hektárnyi telepítésre, amiről írtunk, amire felfigyelt nem csupán a helyi sajtó, hanem az országos is. Huszonhat lapban adták hírül, hogy Csíkban, a megyeszékhely közelében megjelent az energiafűz, telepítésre került sor. Most az újdonság az, hogy máris napirenden a betakarítás, vagyis a továbbszaporításra szánt venyigék levágása és megfelelő hőmérsékleten történő tárolása. Mint Benkő Sándor úr tájékoztatott, a kiültetésre kerülő ültetőanyag ötven hektárra elegendő. Időközben nem csupán a termesztési, szaporítási technológiára esett a hangsúly, hanem egyfajta „vesszőfutást" is le kellett bonyolítani az engedélyek beszerzéséért. Rendezni kellett a svéd partnerrel is a viszonyt, az üzleti kapcsolatot stb.
Az igazság az, hogy valami újnak a bevezetése sosem ment könnyen, ez esetben is a szakminisztérium, a kormány felé bizonyos lépéseket kellett tenni. Parlamenti képviselők, megyei vezetők közreműködését is igénybe vették. Azért, hogy a többi mezőgazdasági kultúra, pontosabban a többi energianövény mellett, az energiafűz is listára kerüljön. Másutt ez már megtörtént, és másutt az állam mondhatni kiváltságos támogatásban részesíti az ilyen irányú törekvéseket. Egyébként az energiafűz termesztését mentesíteni kellett az erdőgazdálkodástól, az energiafűzet mezőgazdasági kultúraként kell kezelni, különben az erdészeti törvények úgymond gúzsba kötnék a vesszőt... Igen, az energiafűzzel betelepített terület nem erdő, viszont jó, ha nagy mennyiségű apríték kerül onnan feldolgozásra, hogy abból brikett vagy pelet készüljön. Fűtőanyag, amivel települések fűtését lehet fedezni a jövőben.
A napokban tehát a havas mezőben aratásnak lehetünk tanúi. A szaporításra kerülő vesszőket pedig kézi erővel takarítják be. Munkalehetőség. Várják a jelentkezőket. Hanem az új telepítésre máris többen jelentkeztek, ami biztató jelenség. Vannak gazdák ugyanis, akik fantáziát látnak az ügyben. A fantázia működik, de tudni kell azt is, hogy más országokban az állam egy hektár telepítésére 800 eurót is ad. Ha pedig nem a telepítésre, akkor a területalapú támogatásra jön a pénz. Nos, az érdeklődés nálunk is akkor lesz számottevő, ha a román állam is követi a, mondjuk svéd példát.
Mit hoz az új esztendő az energiafűz terén? Ha jövedelmezőnek bizonyul a termesztése, ha a vállalkozók, a partnerséget vállaló gazdák megfelelő támogatást kapnak, ugyanakkor a hasznosítás, a feldolgozás is nagyobb teret nyer, a székely nem mondja majd szomorúan: Energiafűzet ültettem, de szomorúfűzet arattam! Ferencz Imre