Áprilisra összeáll a szóba jöhető cégek listája (Napi Gazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. február 21. - A Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek és a pénzügyi tárcának március végéig kell összeállítania azoknak a cégeknek a listáját, amelyek részleges privatizációja szóba kerülhet az új tulajdonosi program részeként - jelentette be Veres János pénzügyminiszter a kormányülést követő sajtótájékoztatón. Az első cég részvényeinek bevezetésére még az idén sor kerülhet.

Semmi konkrétum nem tudható – legalábbis hivatalosan – a kormányfő által hétfőn meghirdetett lakossági részvényjuttatási programról. A munka még csak most kezdődik, egyelőre nem derült ki, hogy mely cégek részvényeiből mikor vásárolhat a lakosság, és a kormány sem tud(hat)ja, hogy milyen lakossági érdeklődésre számíthat a majdani részvényjegyzéseken. A Pénzügyminisztériumnak március végéig kell összeállítania a szóba jöhető cégek listáját, illetve az esetleges privatizációs technikákat - mondta Veres János pénzügyminiszter a tegnapi kormányülést követő sajtótájékoztatón.
A pénzügyminiszter egyetlen cég nevét sem említette konkrétan, annyit jegyzett meg, hogy a közszájon forgó valamennyi állami vállalat (MVM Zrt, Magyar Posta Zrt, Szerencsejáték Zrt.) esélyes a programba kerülésre.
A miniszter ugyanakkor megjegyezte, hogy a vagyontörvény szerint a Szerencsejáték Zrt. száz százaléka állami tulajdonban tartandó, tehát ha a társaság bekerül a programba, akkor a törvény módosítására is sort kell keríteni. Az MVM esetében ez a helyzet nem " állna fenn, ugyanis a részvények 25 százalék mínusz egy szavazat erejéig - elvileg - eladhatóak. Veres szerint az első tőzsdei bevezetésre már az idén sor kerülhet, ezt követően kezdenék meg a részvények lakossági értékesítését, majd ahogy több cég is tőzsdeképessé válik, azok is követhetik az első fecskét. A kormány a még többségi állami tulajdonban lévő cégek részvényeinek értékesítését tervezi, ám az irányító többséget minden körülmények között megtartanák. Kérdésre válaszolva Veres azt is elmondta, hogy a lakossági értékesítésekkel párhuzamosan nem terveznek külön részvényértékesítési programot az intézményi befektetőknek. Az állami tulajdonú cégek mellett felmerülhet ingatlanalap szervezése és ezen alap részbeni értékesítése, ám termőföld-értékesítésre nem gondolnak.
A majdani bevételek, privatizációs bevételnek számítanak, vagyis a költségvetés folyó kiadásait nem finanszírozhatják, legfeljebb az államadósság csökkentésére vagy más vagyonkezelési célokra fordíthatja a kormány, illetve az MN V Zrt.
A kormány a még többségi állami tulajdonban lévő cégek részvényeinek értékesítését tervezi, ám az irányító többséget minden körülmények között megtartanák.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.