Nem cáfolta tegnap lapunk kérdésére Veres János pénzügyminiszter, hogy a Szerencsejáték Zrt., illetve a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. is bekerülhet a későbbiekben a Gyurcsány Ferenc kormányfő által hétfőn meghirdetett Új Tulajdonosi Program keretében jegyezhető cégek közé.
Az adó- és járulékrendszer átalakításáról tárgyalt tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a gazdasági kiáltvány aláíróival.
Vannak szakértői vélemények, amelyek szerint a Szerencsejáték Zrt. és az MVM Zrt. alkalmas a programban való részvételre, de a kormány, erről nem hozott döntést - mondta lapunknak Veres János. A pénzügyminiszter a kormány tegnapi ülésén arra kapott felhatalmazást, hogy március 31-ig készíttesse el a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel az Új Tulajdonosi Programmal kapcsolatos szabályzás tervezetét, mérjék fel, hogy az állami tulajdonban lévő vagyonnak mely elemei, cégei alkalmasak a programban való részvételre, illetve készítsenek javaslatot árról, hogyan' történjen a privatizáció.
Nem lesz ingyenvagyon-osztogatás - szögezte le a miniszter. Hozzátéve, a programnak az a lényege, hogy pénzért lehet majd tulajdont szerezni. Veres János azt is hangsúlyozta, hogy az Új Tulajdonosi Program beindítása nem jelentheti a költségvetési fegyelem fellazulását. A miniszter szerint olyan programot dolgoznak ki, amely mindenki számára biztosítja a részvételt, adókedvezménnyel segíti a tulajdonhoz jutást, és lehetővé teszi, hogy részletfizetéssel szerezzenek a polgárok tulajdont az állami vagyonban. .A kormány célja, hogy ezt a vagyont közép- és hosszú távon is megtartsák azok, akik részt vesznek a programban. Az első céget még az év vége előtt tőzsdére viszi majd a Nemzeti Vagyonkezelő - ígérté Veres, hozzátéve-, hogy a kormány tervei szerint csak a tőzsdei bevezetést követően kerül sor a jegyzésre, a cégek valós értékének ismeretében.
A vagyonkezelő portfoliójában jelenleg 106 többségi állami tulajdonban lévő cég van, ebből 70 vállalat 100 százalékos állami tulajdon. A 70 cégből 37-et kell az állami vagyonról szóló törvény szerint tartósan állami tulajdonban tartani. Veres kérdésünkre azt is közölte, a kormány nem hozott olyan döntést, hogy módosítanák a vagyontörvényt, ugyanakkor azt sem zárta ki, hogy a cégek felmérését követően a kabinét esetleg ezt a lehetőséget is megvizsgálja. Azt viszont határozottan cáfolta, hogy termőföldtulajdonnal rendelkező cégek kerülnének be a programba.
A miniszter azt sem tartotta kizártnak, hogy a cégek, illetve az állami ingatlanvagyon átvizsgálását követően esetleg alapokba szervezik ezeket a vagyoni elemeket, amelyek szintén bekerülhetnek a programba.
Még április folyamán benyújtja a kormánynak azt a javaslatot, amely tartalmazni fogja a tulajdonosi programra alkalmas cégek listáját - közölte Veres. Ugyanakkor hozzátette azt is, hogy egyelőre még arról sem született döntés, egy-egy állampolgár mekkora összegű tulajdont szerezhet a jegyzések során, a kormányfő által a parlamenti beszédben megemlített 100 ezer forint csupán példa, a kormány nem döntött arról,
hogy legyen-e alsó, felső korlátja az egy-egy tulajdonos által jegyezhető vagyonnak, s ha igen, hol húzzák meg ezt a határt. Veres arra is emlékeztetett, hogy az Új Tulajdonosi
Program keretében történő állami vagyonértékesítés privatizációnak minősül, így az ebből befolyó összeg nem marad a cégeknél, hanem a költségvetést illeti, amely ezt kizárólag az államadósság csökkentésére fordíthatja. Cs.R.