Megint nem látják a fától az erdőt (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008-03-12 - Hamarosan az állami erdőgazdaságok ügyében is a fortélyos privatizáció igazgat Első lépésben részlegesen, majd hosszú távon mindenestül értékesítenék az állami tulajdonban lévő erdőgazdaságok többségét – értesült lapunk. Kivételt képezhet a nemzeti parkok 330 ezer hektáros területe és a természetvédelmi oltalom alatt álló részek. A tét így is majdnem négyszázezer hektár. A nemzeti vagyonkezelő mára ígért választ, a zöldek és a szakmai szervezetek élesen ellenzik az ötletet. Hamarosan megkezdődhet az állami erdőgazdaságok privatizációja – értesült lapunk. A kevesek által ismert terv szerint a magánosok első körben az egyes társaságok negyedét vehetnék meg, majd nagyobb lépésekben a maradék erdővagyonra is rátehetnék a kezüket. Igaz, nem mindre.
"A nemzeti parkok területe álláspontunk és a tárcák közötti egyeztetés alatt álló stratégia szerint is az érintett igazgatóságok vagyonkezelésébe kell hogy kerüljön" – tájékoztattak a környezetvédelmi tárca sajtóosztályán. Ez nagyjából 330 ezer hektár, ám az állami kézben lévő teljes erdőterület kevés híján egymillió hektár. Nem egyforma kategória a nemzeti park és a tájvédelmi körzet, azaz nem minden óvott természeti terület kerülne át az igazgatóságokhoz. A tárcához a privatizációval kapcsolatban semmiféle megkeresés nem érkezett, és az állam tulajdonában lévő védett természeti területek értékesítését a törvény is tiltja.
"A maradék csaknem négyszázezer hektár megszerzése sem rossz bolt" – mondta a Magyar Hírlapnak egy névtelenséget kérő nagyvállalkozó, aki több forrásból is értesült a privatizációs tervről. Szerinte a háttérben igen nagy erők feszülnek egymásnak a vagyonért.
"Az értékesítés az öngyilkossággal lenne egyenlő" – mondta lapunknak Pechtol János, a Magyar Vadászati Kamara elnöke. Szerinte legfeljebb az állami tulajdonú szórványerdők kerülhetnének szóba. Területük együttvéve mintegy százezer hektár, azaz nagyjából a tizede az egymillió hektáros vagyonnak.
"Természetvédelmi szempontból nem tartanánk üdvözítőnek az értékesítést. Tapasztalataink szerint a magánerdők tulajdonosai nem a környezetbarát, hanem a rablógazdálkodást részesítik előnyben" – hangsúlyozta Gálhidy László, a WWF Magyarország erdészeti projektvezetője. Szerinte az erdő az egész nemzet öröksége, annak "szolgáltatásai" minden magyar állampolgárt egyformán megilletnek. A jórészt az Alföldön található, állami kézben lévő pagonyokról szólva Gálhidy László elmondta, ezek éppen olyan fontosak, mint hegyvidéki társaik, hiszen több tucat védett fajnak adnak otthont. Profitérdekelt hasznosításuk, tarra vágásuk helyrehozhatatlan károkat okozna.
"Nem túl szimpatikus az ötlet" – mondta a privatizációról Sárospataki Miklós, a gödöllői Szent István Egyetem docense. Szerinte a hazai viszonyok ismeretében még a törvényi biztosíték sem tartaná vissza az új tulajdonost az erdő lerablásától.
Lapunk az ügyben megkereste a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-t is. A társaságnál mára ígértek választ. Lázin Miklós András

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.