A turizmus veszélyezteti a siketfajdok létét (BBC/MNO)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2008. március 11. - Főleg a síelés és a hótalpazás jelent kockázatot Egy vizsgálat során kiderült, hogy a siketfajdok egyedszámára rossz hatással van Európában a turizmus terjedése. Skóciában olyan súlyos volt a helyzet, hogy a pulyka nagyságú madarat a kihalás széléről hozták vissza.

A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a téli sportokra épülő turizmus egyre nagyobb nyomás alá helyezi a ritka siketfajdokat. A svájci vizsgálat során kiderült, hogy az olyan tevékenységek, mint a síelés, a hótalpazás károsíthatják a madarak állóképességét és szaporodási képességüket. A pulyka nagyságú madarat – mely a nyírfajdok családjába tartozik – a kihalás széléről hozták vissza Skóciában. A faj egyedszáma Európában a turizmus terjedésével szintén egyre csökken.
A kutatók vizsgálatukat a németországi Fekete-erdőben végezték el. Szerintük a síelés a madarak egész kondícióját és állóképességét károsítja. Az európai ökológusok begyűjtötték a madarak ürülékét a síszezon előtt és után. Ezt követően elemezték a kortikoszteron stresszhormon szintjét, mely szerintük jóval magasabb volt azon madaraknál, melyek az ilyetén turizmusnak mérsékelten vagy komolyabban otthont adó területeken éltek.

Speciális védelem kellene
A kutatók szerint a siketfajdok által lakott erdőket ki kellene hagyni a turizmusból, és speciális védelmet kellene kifejleszteni a probléma kezelésére. Dr. Lukas Jenni kutató elmondta, „a síelés a siketfajdok élőhelyhasználatát és stresszhormonszintjét befolyásolja, ami károsan hat szervezetükre és állóképességükre”. Skóciában, ahol az összes sítevékenységet a siketfajdok által lakott erdők fölé helyezik, a hegymászás lehet problémás. Skóciában jelenleg több mint ezer fészkelő siketfajdpár található. Számos védelmi program van, melyek célja a madarak egyedszámának növelése, mely 30 évvel ezelőtt még 20 ezer állatra rúgott.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.