(2004. december 4. )
A próbaüzem véget ért, így nincs akadálya, hogy évente mintegy 420 ezer köbméternyi fát nyeljen el a pécsi biomassza-er?m?.
A természetért aggódó dél-dunántúliak attól tartanak, hogy az idén szeptember óta működő pécsi biomassza-erőmű miatt letarolják a környező erdőket. A ma még fás részek helyén hamarosan csupasz domboldalak árválkodnak. Aggodalmukat akár igazolhatja, hogy a finn technológiát alkalmazó erőmű egy év alatt 420 ezer tonnányi fát éget el. Ebből 350 ezer tonna a mecseki és a somogyi állami erdőkből származik, a többi magánerdőkből, illetve kis részben külföldről jön. Somosi László, a blokkot működtető Pannonpower Rt. vezetője lapunknak elmondta, az égetőbe kerülő fákat egyébként is kivágták volna, a különbség csupán annyi, hogy export helyett a jövőben a pécsi erőműben hasznosul a fa.
A cégvezető szerint a blokk nem jelent fenyegetést a környező erdőkre, hiszen az állami erdőgazdaságok tízéves erdészeti ütemtervekkel dolgoznak, ezek alapján határozzák meg az évente kivágható fák mennyiségét. Az erőmű miatt nem termelhetnek ki több fát. Innen tehát csak az előre elhatározott mennyiség jöhet. Ráadásul a cégnek számlákkal kell igazolni, hogy fenntartható szemlélettel kezelt erdőből származik a tüzelőanyag. Ha nincs számlája, elveszíti az erőműben termelt áram után járó kiegészítő ártámogatást.
Fák mellett minden aprítható anyagot, így például szőlővenyigét is égethetnek a kazánban. Nem égethetnek viszont energiafüvet, mert korróziós problémát okoz - állítólag el is tömíti a rendszert. Ennek ismeretében viszont kissé érthetetlen, hogy a pécsiek miért áldoznak az energiafűvel kapcsolatos kutatásokra? Marczy Attila kereskedelmi igazgató szerint elképzelhető, hogy módosított technológiával ezt az anyagot is elnyeli a kazán. A cég elképzelései között szerepel egy 30 megawattos biomassza-erőmű építése - ha minden jól megy, jövőre indul a hatmilliárdosra becsült beruházás. A kiszemelt dán technológiának köszönhetően a majdani kazánban fa mellett mezőgazdasági hulladék is égethető - utóbbiból Pécs térségében évente 100 ezer tonnányi keletkezik.
A közel kilencmilliárdos fejlesztésű 50 megawattos erőmű Közép-Európa legnagyobb ilyen típusú létesítménye, de Európában is az öt legnagyobb között szerepel. A kazán tizenöt éven át működhet, a beáldozott milliárdokat tíz év alatt termeli ki. Az égetőmű nagy előnye, hogy a kén-dioxid és a porkibocsátás gyakorlatilag nulla, és évente alig 3-4 tonna hamu keletkezik. (Utóbbi komposztált formában kiváló műtrágyakiváltó anyag.) Ahogy a többi megújuló erőmű esetén, itt is meglehetősen drága a helyben előállított elektromos energia. Az áram kilowattórája 19 forintba kerül, amit - lévén zöldenergiáról van szó - a szolgáltató mindenképpen átvesz. Ez az ár kétszerese a paksi atomenergia árának, de még az országos átlagot is meghaladja.
Ö. Z.