A természetjárás szerelmesei könnyen megtalálhatják itt a nekik tetsző érdekességeket: a legegyszerűbb kulcstartótól a legalább nyolc méter hosszú jachtig, a kalapkitűzőtől a sok milliós vadászfegyverig gyakorlatilag bármi beszerezhető - minden csak pénz kérdése, amiről persze köztudomású, hogy épp' a legkevesebb...
A kiállítás elsősorban a vadászokat és a horgászokat csábítja, de számos kívülálló érdeklődő, fegyverrajongó, természetfotós, gazdálkodó hasznát veheti az itt látottaknak. Merthogy a villanypásztor és a vadvédelmi kerítés építéséről éppúgy tájékozódni lehet, mint a festékpatronos játékfegyverek beszerzéséről.
Az egész vásárban külön kasztot képeznek a késesek! Érdekes dolog, de ritka férfiember, aki. nem szívesen veszi a kezébe ezeket a szúró-vágó eszközöket Talán valamiféle genetikailag öröklődő ősemlékezés lehet ez a daliás időkre... Mindenesetre a választék egészen rendkívüli, az egyszerű békanyúzótól a svájci zsebszerszám-készletig, a japán szamurájkardtól az agancsnyelű vadásztőrig terjed. A felhasznált anyagok között megtalálhatók a Szibéria fagyott földjében talált mamutagyar különböző részei, a magyar szürkemarha szarutülke, a tengeri rája pikkelyes bőre, a strucc lábszárcsontja... Ja, és a műanyag is. A formatervezés változatosságáról pedig még csak szó sem esett!
A vadászfegyverek is egészen rendkívüli változatosságot mutatnak. Kapni sörétes puskát majdnem nyolc és félmillió forintért, meg egyszerű és megbízható orosz egylövetű golyóst alig ötvenezer felett. A lőszerválaszték a dolgok természeténél fogva persze sokszorosan felülmúlja a fegyverekét.
Aztán a vadászat igen fontos kiegészítői a különféle optikai eszközök. A keresőtávcső rendszerint a vadász nyakában lóg, hogy a messziről meglátott vadat alaposabban is szemügyre vehesse. Ahol a binokuláris - két szemmel használható – távcső kevés, ott jönnek a spektívek: ezek csillagászati távcsövekhez hasonló eszközök, több száz méterről elbírálható velük a vad. Nálunk a nyílt terepben bővelkedő alföldi részeken veszik jó hasznát, de a hegyivadászat is elképzelhetetlen nélküle. Aztán kell optika a golyós fegyverre is, s mivel a vadászat eredményét a Nimródok többsége szereti megörökíteni, nem árt a fényképezőgépre sem.
A vadászruházatok, lábbelik, különféle hasznos és haszontalan kiegészítők választéka rendkívül széles skálán mozog - tulajdonképpen látni kell, mert leírni úgysem lehet. A kiállítás vasárnapig tart nyitva. F.Z.
Cél a nyírfajd újrahonosítása
A Safari Club International (SCI) Közép-magyarországi Szervezete idén is önálló standon mutatkozik be a FeHoVán. A kiállított trófeák többségét ámulva szemlélik a vendégek, hiszen a legnehezebben elejthető, a sportvadászat csúcsának tekinthető magashegységi kecske- és juhfaj októl a trópusok több ritkaságáig sok mindent láthatunk itt. A kívülálló azt gondolná, hogy a vadászat nem szolgálja a vadvilág megőrzésének céljait, pedig ez éppen fordítva van: a ritkaságok elejtése tekintélyes bevételt jelent a bennszülött lakosságnak, éljen az a Himalája hegyei között, vagy Közép-Afrika őserdeiben. Ahol a helyi kormányzat gondoskodik arról, hogy az őslakosság részesedjen a vad elejtéséért kifizetett összegekből, ott visszaszorul az orvvadászat, fontos szempont lesz a ritkaságok élőhelyének védelme. Utóbbi pedig kedvez a természet minden teremtményének a gilisztától a csúcsragadozóig, a mohától az ősfákig!
A Safari Club International standján a különféle pödrött-szarvú vadjuhok mellett egy fekete tollruhás, piros fejű, lant-farkú, jérce nagyságú madár is magára vonja a figyelmet - nem azért, mert akkora ritkaság lenne, hanem mert ő a miénk! Az SCI támogatásával ugyanis a Nyírerdő Zrt működési területén nyírfajdprogram kezdődött. Valaha ugyanis élt a trianoni határokon belül is ez a madár, de az élőhelyek átalakítása kipusztította.
A végső cél nem a nyírfajd újbóli hazai vadászata, hanem az eredeti fauna helyreállítása ott, ahol lehetséges.
Kittenberger, Széchenyi, Molnár Gábor
A Címben említett két első vadászíró vezetékneve mellé nem is kívánkozik oda az, amit a keresztségben kapott, annyira közismert alakjai ők a magyar vadászati tárgyú szépirodalomnak, de a Molnár annyira gyakori név, hogy csak meg kell említeni mellé a Gábort is. A hazai vadásztársadalom hármas évfordulóra emlékezhet idén: Széchenyi Zsigmond 110, Molnár Gábor 100 éve született, Kittenberger Kálmán 50 éve halt meg. A három kiemelkedő Jelentőségű alkotó életművére közös standon emlékeznek a rendezők. Láthatók itt személyes tárgyaik, trófeáik, fotóik, könyveik.