Huszárvágással intézhetik el a Tubest (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. április 14. - Törvénymódosítással próbál utat törni a honvédelmi tárca a Tubesnek, illetve a Kánya-hegyi katonai hírközlési bázis megépítésének, amelyeket eddig civil természetvédők akadályoztak meg.

Sürgősséggel terjesztik ma a parlament elé az Országos területrendezési terv módosítását. Ebben "kiemelt fontosságú katonai körzeteket" úgy jelöltek ki, hogy védett természeti területek és az Európai Unió Natura 2000 hálózatába tartozó, különleges madárvédelmi, illetve kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területek kerülnének katonai közigazgatás alá.

Az előterjesztő honvédelmi, nemzetbiztonsági és NATO-érdekekre hivatkozik, de ezeket az érdekeket közelebbről nem határozza meg. Információink szerint természetvédő szervezetek összehangolt tiltakozásra készülnek, bár az idő rövidsége miatt nehéz helyzetben vannak. A Tiszántúli Természetvédők Társulata a hét végén már kiadott egy nyilatkozatot, amelyben kijelentette: ez a lépés nem más, mint "honvédelmi érdeknek álcázott orvtámadás a Tubes-hegyi radarállomás és a Kánya-hegyi katonai hírközlési bázis ellen folyó civil tiltakozások megfékezésére". Uniós jogszabályokra hivatkozva az állítják: "teljesen elhibázott, törvénysértő, a csatlakozási szerződést és a közösségi jogot semmibe vevő döntés születne, amely a Magyar Köztársasággal szemben újabb uniós eljárást vonna maga után az Európai Parlament és az Európai Bizottság részéről. Mivel hasonló ügyekben jelenleg két vizsgálat is folyik Magyarország ellen, így a legkevésbé sem tenne jót hazánk egyre fogyatkozó presztízsének és az uniós támogatásokra igencsak rászoruló, s gazdasági mélyponton levő országunknak, ha az Országgyűlés megszavazná az Országos területfejlesztési terv módosítását."

A természetvédők most felhívják a figyelmet arra, hogy rendezetlen jogi helyzetű (Kánya-hegy), valamint még meg sem épült, és szintén bírósági eljárás tárgyát képező (Tubes) katonai építkezések által érintett területeket próbálnak most minél gyorsabban különleges katonai területté minősíteni. Ezekben a példákban az építéshatósági eljárások során egyébként sem kaptak súlyt a természetvédelmi, lakossági, továbbá önrendelkezési szempontok sem.

Emlékeztetnek arra, hogy a Kánya-hegyi építkezés kapcsán nem készült környezeti hatásvizsgálat, az építkezés előtt nem volt lakossági fórum, sem az erdészeti, sem a természetvédelmi, sem tájképvédelmi hatóságot nem vonták be az építési engedélyezési eljárásba. Ha az előterjesztést megszavazza az Országgyűlés, a törvény felülírja a helyi rendeleteket, egyéb törvényi akadályokat, így utólag akár megindulhat egy kisajátítási eljárás, továbbá a területet kivonják az erdőművelési ágból. Ezután már nem lesz mód arra, hogy a tiltakozók bizonyítsák az építkezés törvénysértő voltát, megszűnik a jogorvoslat, a szankció és a tájhelyreállítás civil esélye.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.