Magyarországon a sáska már védett faj (Népszava)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2004. december 9.
Ausztráliát támadják a falánk rovarok - Európában manapság nincs súlyosabb veszély
A világ minden részéről özönlenek a veszedelmes rovarok támadásairól szóló hírek. Afrika számos, amúgy is szegény országában évről évre súlyos csapást jelentenek: hol Izraelt árasztják el, ahol repülőgépről irtják őket, vagy éppen a Kanári-szigeteken támadnak millió szám. Tegnap pedig Ausztráliában kezdtek páratlan méretű védekezést a hatóságok a sáskák ellen.
Vajon fenyegetik-e Magyarországot is a sáskák - kérdeztük dr. Sziráki Györgyöt, a Magyar Természettudományi Múzeum vezető entomológusát, azaz rovarszakértőjét.

- Magyarországon valamivel több mint 50 sáskafaj él -válaszol Sziráki. - Közülük korábban is csak kevés okozott súlyosabb károkat. Talán a legveszedelmesebb képviselőjük a keleti vándorsáska volt. Az egykori hazai sáskajárások súlyosságát mutatja mégis, hogy a 19. században sáskairtó gépet is konstruáltak ellenük. A keleti vándorsáska azért jelenthetett sokáig veszélyt, mert a Kárpátoktól keletre nagy kiterjedésű sztyeppék voltak, ahonnan kedvező szelek segítségével áttelepülhettek Magyarországra is. Mára ez a rovarfaj nálunk rendkívül ritka, így természeti értéknek nyilvánították. Védelemre szorul, s ma már a törvény is védi. Igaz, volt tíz éve a Kunságban is egy kisebb sáskajárás, amit egy másik faj, az országúnkban sem ritka
marokkói sáska túlszaporodása okozott. De ez csak helyileg (például Tatárszentgyörgyön) okozott kisebb kárt. 
Ami a mostani sáskajárások útvonalát illeti, a tudós úgy látja, az kizárólag tőlünk messze, délre eső vidékeket érinthet, így Afrika, Délnyugat-Ázsia nagy területeit, s Ausztrália melegét is kedvelik a sáskák. Az emberiség azonban manapság nem olyan védtelen, mint történetesen az Egyiptomot sújtó nyolcadik istencsapás idején, amikor a fákon nem maradt levél, és nem termett egyetlen fűszál a sáskajárás nyomán - amint Mózes második könyvében olvassuk. Ma vegyszeres és biológiai módszerekkel is irtják a falánk rovarokat.
Sziráki György arra a kérdésünkre, hogy az extrém időjárás nem csábíthatja-e vissza a Kárpáti medencébe is régi vendégeinket, azt az egy értelmű választ kaptuk: egyelőre belátható időn belül nem fenyeget ilyen veszély. .
N. Sándor László

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.