Halló - Rajendra K. Pachauri (Metro)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008-04-22 - Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) elnökével az egyes országok hatalmas károsanyag-kibocsátásáról, és a változtatás lehetőségeiről beszélgettünk. Milyen „hatalommal” rendelkezik a testület?
Konkrét végrehajtó hatalmunk nincs. Olyan szervezet vagyunk, amely jelentéseket tesz közzé a klímaváltozással kapcsolatos összes elképzelhető területen. Mi csak a tudásunkat tesszük elérhetővé mindenki számára.
Nagyon sok olyan ország van – köztük India és Kína –, amely hatalmas károsanyag-kibocsátással szenynyezi a levegőt. Mivel próbálják őket jobb belátásra és változtatásra bírni?
Csak úgy lehet őket meggyőzni, ha a fejlett országok is cselekszenek. Hatalmas különbségek vannak ugyanis a fejlett országok és például India között, ahol emberek ezrei nem jutnak hozzá áramhoz. Hogyan követelhetnénk meg a széndioxid-kibocsátás csökkentését ilyen problémák mellett? A fejlett országok akkor láthatnak majd törekvéseket a fejlődők részéről, ha maguk is komoly tet-tekre szánják rá magukat.
Az egyéni döntéseknek mekkora szerepük lehet a változások elérésében?
Nagyon nagy jelentőségük van. Vegyük ismét Indiát: ott is nagy problémát okoz az erdőirtás, de vannak szentnek számító erdőterületek, amelyekhez egy ujjal sem érnek hozzá. A mindennapi életben ekkora jelentőséggel bírhat az is, hogy ki hogyan használja a világítást, vagy ki hogyan öltözködik. Krezinger Szonja

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.