Látják a fát és az erdőt (Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. május 6.- Idén már hatnak a tavalyi fejlesztéseik
Pápa (tt) - A beruházások éve volt a tavalyi a Bakonyerdő Zrt életében. A társaság az elvégzett fejlesztéseknek idén, illetve a közeljövőben látja majd hasznát.

A tavalyi évben nem hiányoztak a nehézségek, de szerencsére sikerekben is volt részünk: Összességében azt mondhatom, jó évet zárt a Bakonyerdő Zrt., nyugtázta 2007-et Horváth László, a társaság vezérigazgatója. A beruházások éve volt a tavalyi. Ugyanakkor azt is tudják, a fejlesztések terén nincs megállás, így ez a beruházási trend folytatódik. Ebben segítségükre volt a tulajdonosi jogokat gyakorló ÁPV Zrt., amely tőkeemelés, illetve pályázati úton környezetvédelmi támogatás formájában forráshoz juttatta a céget. Ehhez természetesen hozzá kellett tenni a saját erőt is, így komoly összeget tudtak beruházásokra fordítani.
A főbb ágazatokat górcső alá véve a vezérigazgató kifejtette, a tervezett erdőfelújítási munkákat elvégezték, - függetlenül attól, hogy az állami támogatásoktól, elestek. Az erdősítésekre hatással volt, hogy egyes területeiket aszály sújtotta. A fakitermelési ágazat tevékenysége pozitívnak értékelendő. Ez volt tavaly a, húzóágazat, hiszen egymilliárd forint fölötti árbevételt eredményezett. 2007-ben a korábban is szokásos mennyiséget, 260 ezer köbméter fát termelték ki. A hagyományos vadgazdálkodás az elmúlt évekhez viszonyítva jobb eredményt produkált, ami több dolognak köszönhető. Sikerült jó vadászati konstrukciókat kidolgozniuk. A területeiken a szarvasbőgés az előző éveket felülmúlóan eredményes volt a trófeák átlagsúlyúra nőttek. A terelő- és hajtóvadászataik is szép terítékszámot hoztak. A részvénytársaságnál szintén kiemelt ágazat a faipari tevékenység, amelyet két helyen, a franciavágási fűrészüzemben és a zalahalápi parkettagyárban végeznek. A Bakonyerdő tavalyi 7,6 milliárdos adózás előtti árbevételének közel felét ez, a két üzem adta. Franciavágáson a tervezett beruházások zömével végeztek. A második kazánt a napokban állították be, ezen felül még három szárítót építenek. Ezt követően már joggal várják el a korszerű termelést és a magasabb értékesítést. Zalahalápon hasonlóan a tervezett beruházások vége felé járnak. Ennek eredményeként folyamatosan növelik a kapacitásaikat, tavaly 750 ezer négyzetméter parkettát gyártottak, idén is nagyjából ekkora mennyiség értékesítését tervezik. A termelésük egyre nagyobb hányadát az országban elsőként általuk gyártott PanLoc rendszerű készparketta adja. Az üzemtől a jövőben még jobb eredményeket várnak. Az eredményesebb működés érdekében a zalahalápi parkettagyár élére Várkonyi Gábor került, aki a hazai konkurenciától érkezett. Horváth László elmondta, a pápai központban is történtek személycserék. Átstrukturálták a szervezetet, ennek nyomán a vezérigazgató mellett a jövőben három vezérigazgató-helyettes dolgozik. Maradt a posztján Diósi Gyula, gazdasági vezérigazgató-helyettesnek Györkös Károlyt, marketing- és kereskedelmi vezérigazgató-helyettesnek pedig Kovács Miklóst nevezte ki. Mindkét új ember a Bakonyerdő osztályvezetője volt korábban. 
Idén a tavalyinál valamivel több, 8,5 milliárdos árbevételt várnak, annak, ellenére, hogy nehézséggel indult az év. Ausztriában hat-hétmillió köbméter fa dőlt ki tavasszal,
amivel beterítették a piacot, így a faértékesítés egyelőre problémákba ütközik. A parketta piacán szintén szűkülés várható. Ezeket a gondokat intenzívebb kereskedelmi munkával és takarékos intézkedésekkel lehet és kell ellensúlyozni.     
A napokban örömteli eseményre készülnek. Elkészült a társaság pápai régi-új székháza. Még ebben a hónapban birtokba veszik.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.