Vadtetemek Jánossomorja határában (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. május 3. - Méregre gyanakodnak: Szankciói lehetnek az állatok elpusztításával okozott kárnak
Mintegy százötven nyúl, valamint őzek pusztultak el nemrégiben Jánossomorja határában: vélhetően a talajba került mérgező vegyszerek okán. A vad elpusztításával okozott kár szankciókkal is járhat.

„Rendkívül veszélyes talajfertőtlenítő szereket is alkalmaznak bogarak és rágcsálók ellen a gazdák" - mondta el lapunknak egy névtelenséget kérő informátorunk. „Ezek legálisan, növényvédőszer-üzletekben kaphatók, ám nem olcsók: hatékony védekezéshez hektáronként több tízezer forintnyi szer kerülhet a talajba. Akadnak azonban felelőtlen gazdák, akik nem úgy kezelik ezekét, mint súlyos mérgeket."
„Volt, aki a vegyszerezés után, a maradékot a földútra öntötte, s olyan gazda is, aki a csatornákból nyeri a vizet talajfertőtlenítéskor. Olyan eset is előfordult, saját szememmel láttam - tudatta informátorunk -, amikor rászálltak a méhek (sőt, egy pacsirta is) a vegyszerrel elegyített víztócsára, s azonnal elpusztultak. Csapadékos időjárás még nagyobb gondokat okozhat, ugyanis kimoshatja a talajból a szereket, melyet az állatok megisznak - mondta Ez bénulást okoz. A redentint elsősorban pockok ellen használják, s vérzékenységet okoz, így belső vérzés okozza a rágcsálók pusztulását. A másodlagos veszélyforrásra is fel kell hívni a figyelmet: az elpusztult tetemek nagyobb fogyasztói is elhullhatnak.
Jánossomorja határában nemrégiben őzek és nyulak pusztultak el: ezt vették észre a helyi vadásztársaság tagjai. Lapunknak azonban egyelőre az ügyről helyben nyilatkozni senki nem akart sem a helyi vadászmester, sem a vadászegyesület elnöke (aki a kisváros polgármestere). Kirunczi Károly mindössze annyit mondott, hogy az állati tetemeket a fővárosi állat-egészségügyi intézetbe küldték, s a vizsgálat eredményét várják, ezután ígért tájékoztatást. Úgy tudjuk, az elhullások egy osztrák gazda földjén történtek néhány hete, ám mostanra már nem találtak újabb, tetemeket. Így is közel 150 nyúl, valamint őzek vesztek oda.
Pintér Csaba, a Győr-Moson-Sopron Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Földművelésügyi Igazgatóság Vadászati és Halászati Osztályának vezetője elmondta: ő is csak telefonon kapott bejelentést az esetről, hivatalos írásbeli értesítés még nem érkezett hozzá. Pedig a vadászati jogszabály ismeri a vad elpusztításával okozott kár fogalmát. Ennek oka a helytelenül megválasztott gazdálkodási módszer a hivatal részéről szankciói lehetnek, s kártérítési per alapjául is szolgálhat a károkozás a vadásztársaság részéről. CSÉFALVAY ATTILA



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.