Vaddisznóvész a földeken (Tolnai Népújság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. május 7. - KÁR A kondákba tömörült kocák, malacok kitúrják a kukoricát
Alig vetették el a kukoricát a gazdák, van ahol máris újra kell csinálniuk, mert, a vaddisznók kitúrták a szemet. A vadkár ellen a földtulajdonosoknak és a vadásztársaságoknak közösen kell(ene) védekezniük.

A vaddisznók már csak olyanok, hogy túrnak. Ilyenkor tavasszal a frissen vetett földből túrják ki előszeretettel az elvetett vetőmagot. Főleg a kukoricát, annak is bizonyos fajtáit szeretik. A kondákba tömörült állatok egyik éjjel itt, a következőn másutt jelennek meg. A megyében több helyen száz százalékig kitúrták a magot, újra kellett vetni.
- Vaddisznólázban ég a megye - ecsetelte a kialakult helyzetet Kosaras Zoltán megyei vadászati-halászati osztályvezető. A vadásztársaságok mindent elkövetnek, próbálnak védekezni, a vadászatra jogosultakat beosztották, éjszakánként őrzik a vetéseket, ennek ellenére helyenként jelentősek a károk. Tájékoztatása szerint országosan és a megyében is jelentősen megnőtt a vaddisznóállomány. A szabad területen elejtett vaddisznók száma 2007-ben meghaladta a 6 ezret, míg tíz évvel korábban ez a szám 2 ezer körül volt. A vaddisznók ellése idén nagyon jól sikerült, a kondákban sok a malac. A kocák táplálékigénye szoptatás alatt akár négyszerese a szokásosnak, keresik a fehérjedús magokat. Védekezni a mezőgazdasági vadkár ellen nem csak lehet, de kell is, a földtulajdonosnak és a vadászoknak egyaránt. Az 1996. évi LV. törvény és annak módosításai, végrehajtási utasításai foglalkoznak a mezőgazdasági vadkár kérdéskörével. A törvény mindkét fél számára leírja a védekezés, megelőzés érdekében teendőiket - Sajnos a törvényi élőírásokat sokszor a gazda, a tulajdonos földhasználó nem ismeri vagy nem akarja ismerni, elveti a kukoricáját, majd minden intézkedés nélkül év végén beadja a vadkár igényét - hívta fel a helytelen magatartásra a figyelmet Varga Mihály, a megyei Vadászkamara titkára. Pedig a termőföldi vadkárok ellen hatékonyan védekezni csak közösen, a gazdák és a vadászatra jogosultak összefogásával lehet. Sajnos ez nem mindenhol valósul meg. A vadászterületek kijelölése során elmérgesedett vitákban olyan személyi ellentétek alakultak ki, melyek leginkább a magyar vadállománynak ártanak, mondta a kamara titkára.
- Nálunk nincs nagyobb vadbőség, mint máskor, a téli vadászatokon sok vaddisznót kilőttünk - mondta Koczka László, a Decsi Vadásztársaság elnöke, hozzátéve, hogy a gazdák is kiveszik a részüket a védekezésben. Azokon a területeken, ahol közvetlenül a vetés után gyűrűs hengerrel lezárták a talajt, kevesebb a kár. A társaságnak jó a kapcsolata a földtulajdonosokkal, problémák esetén megegyezésre törekednek. F. Kováts Éva    

A vadászatra jogosultak kötelezettségei:
A vad riasztása: őrzés, vadriasztó szerek, elhárító berendezések kihelyezése: magasles, villanypásztor, gazdálkodó értesítése vadkárról, közös védekezés kidolgozása, vadkárelhárító vadászatok.
A termőföld használójának kötelezettségei:
 A vadkár csökkentésében közreműködni: közös őrzés, vadkárelhárító berendezések közös kihelyezése, beszerzése, kár felmerülése esetén a jogosultat azonnal értesíteni kell, nem megvárni, míg halmozódik.
 A VADKÁRMEGOSZTÁS TAGLALÁSÁNÁL TÖBB TÉNYEZŐT KELL VIZSGÁLNI:
Szándékoltság: gazdálkodó szándékosan vetett vadkárveszélyes területre olyan növényt, melyen nagy vadkár keletkezhet.
Értesítés, együttműködés hiánya: bármely fél részéről fontosak a számlák, értesítő levelek, vadőr, szolgálati naptója, stb.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.