2008. május 29. - A magyar termőföldvédelme érdekében a nyilvánossághoz fordul, és demonstrálni is kész a Magosz. A szövetség igazgatója, Budai Gyula volt az Echo Tv Napi aktuális című műsorában Matuz Gábor beszélgetőpartnere. - Úgy tűnik, hogy egyre keményebb hangot üt meg a szövetség.
- Mi mindig határozott hangot ütöttünk meg, ha földkérdésről volt szó, és elég következetesen mondjuk a magunkét. Azért kellett hangnemet váltani, mert hiába vagyunk mi következetesek, hiába kértük az agrárkormányzatot, hiába vettünk részt mindenféle egyeztetésen az állami földek értékesítésével kapcsolatban, hiába volt önálló javaslatunk, hiába vannak elképzeléseink, úgy látom, teljesen felesleges ebben a kérdésben tovább tárgyalni az agrártárcával. És ezért jutottunk el oda, hogy ha az állami földek értékesítését nem függesztik fel, akkor demonstrálunk. Most
már nem Gráf Józsefet kértük, mert az ő kezéből ez a terület teljesen kicsúszott, az agrártárca teljesen súlytalan lett a földértékesítés vonatkozásában.
-Kihez került akkor?
A Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. folytatja az állami földek értékesítését, az NFA, amely korábban, 2007. december 31-ig ezzel foglalkozott, egy igazgatóság lett a szervezeten belül, és ezért most már Veres János pénzügyminiszterhez és Tátrai Miklós vezérigazgatóhoz fordultunk. A magyar termőföld sorsa az egész nemzetet érinti, több millió hektár állami föld eladásáról van szó, az értékesítés ugyanúgy történik, mint korábban, lehet, hogy nem kap olyan nagy nyilvánosságot, mint azelőtt, de ezt mi azzal pótoljuk, hogy a kétes értékesítéseket, akár Bábolna vonatkozásában, akár más állami földek vonatkozásában, nyilvánosságra hozzuk.
– Több millió hektárról beszél, most közvetlenül, azt hiszem, néhány tízezerről van szó. Bábolnát említette...
Aki figyelemmel kíséri a mi álláspontunkat, az láthatja, hogy mi egyfolytában azt mondjuk hogy állítsák le az állami földek értékesítését. Most már teljesen nyilvánvalóan, jól meghatározott befektetői körök számára történik az értékesítés, több ezer hektárt vonnak egy csomagba, úgy próbálják értékesíteni, hogy a helyben lakó gazdálkodók, akik mezőgazdasági termelésből élnek, élethivatás-szerűen mezőgazdasággal foglalkoznak, még véletlenül se tudjanak labdába rúgni. Mi nemcsak Bábolna vonatkozásában kértük az értékesítés felfüggesztését, mert megközelítőleg két és fél millió hektár állami földről van szó. Van másfél millió hektár erdő, szántó, legelő, és van körülbelül egymillió hektár osztatlan közös, amelynek a sorsa 2011-ig el fog dőlni. Ezt már többször elmondtam, 2011 az a bűvös dátum, amelyre mindenki készül, mert lejár a moratórium. 2011-ben megnyílik a magyar földpiac az uniós állampolgárok előtt, és aki most be tudott vásárolni ezekből az állami földekből, busás, hétszeres, nyolcszoros, tízszeres haszonnal fogja értékesíteni. Amit most megvesz ötszázezer vagy egymillió forintért hektáronként, azt hét-nyolc-tíz-tizenegy millió forintért fogja továbbadni a külföldi uniós állampolgárnak.
- Valóban jobb üzletnek tűnik, mint bankban tartani a pénzt...
- Sokkal jobb üzlet, higgye el.
- A Medgyessy-kormány megalakulásával megszűnt az a fajta feltárása bizonyos gyanús ügyeknek, amelyeket még az Orbán-kormány kezdett el 2001-ben. Mi lehet az oka, hogy bármely kormány is engedi kiárusítania termőföldet Magyarországon.
Az a neoliberális politika, amelyet a volt koalíciós pártok képviseltek, a tőke mindenhatósága, a profit, a befektetői érdek.
– Miért jó ez a kormánynak ?
Mért nem kell nyűglődnie vele. Mert mindent el kell adni.
–Hogyha nem állítják le az állami termőföldek eladását, lehet-e akkor számítani demonstrációra?
A Magosz országos elnökségének a múlt héten volt egy ülése, ott már döntöttünk, hogy ha az állami földek értékesítését nem függeszti fel a kormányzat, akkor megkezdjük a demonstráció előkészületeit.
Budai szerint a magyar termőföld sorsa az egész nemzetet érinti (Magyar Hírlap)
- Főszerkesztő
- Napilapok
- Találatok: 499