Fűben, fában nem csak orvosság (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. július 18. - ENERGIANÖVÉNYEK Hagyományos erőforrások mellett megújuló energiapotenciál is kell
Jól tudjuk, fűben és fában nem csak orvosság van, energiát is bőven tartalmaz. Sokáig a szén, a kőolaj volt a kizárólagos energiahordozó. Mára azonban rekordot döntöttek a benzin- és olajárak.

Nem először merül fel a kérdés, hogy a megújuló energiapotenciálnak milyen lehetőségei vannak? Egyik írásában ez utóbbit fejtegeti Kasza Sándor, Zalaegerszegen a Bíró Márton utcában található Energia Ügynökség Kht. Stratégiai igazgatója. Erről, főleg a megújuló energianövények zalai termelésének lehetőségeiről kérdeztük. 
- Szervezetünk országos,  de ezúttal. Zala megye energetikai lehetőségeire
igyekszünk  koncentrálni  — kezdi mondandóját. – Amikor energiáról beszélünk, akkor
annak megtartásáról, tárolásáról célszerű szólni, de nem hagyhatók figyelmen kívül az
energia-hatékonysági   intézkedések sem. Sose felejtsük el, hogy az energia-felhasználás annyi legyen,  amennyi szükséges. Ilyenkor mindig a végső felhasználást figyeljük.
A továbbiakban annak a véleményének ad nyomatékot, hogy egy megújuló energiarendszer jó működéséhez mindenképpen az említett energiahatékonyságot kell számba venni. Mivel a világpiacon a kőolaj és a földgáz ára egyre magasabb lesz, mindinkább, célszerű -a megújuló energiaforrások felé fordulni. -Ilyenek például az
energiafüvek, a fás szárú növények.
- A tervek, az elképzelések nagyon fontos része az ár, s az, hogy a gazdák hogyan
szerződjenek a feldolgozókkal, az energia-előállítókkal Ez tőzsdei vagy termelési költségeket jelző ár lehet, ami mindkét oldalon meglehetősen nagy kockázattal jár. A legjobb az, ha a termelők és az erőművek között hosszú távra kölcsönös és előnyös függőség jön létre. Fontos, hogy a projekt egésze átlátható legyen a teljes beszállítói és üzemeltetői csoport számára. Mostanában gyakran hallani, hogy az élelmiszer-drágulás okozója egyértelműen az energianövények termelésének felfutása. Erre szerinte is oda kell figyelni, aztán majd a piac alakítja magát. Ezzel, kapcsolatosan az élelmiszer, illetve a megújuló energianövények egymásra ható termelésének lényegbevágó fontosságát hangsúlyozza, azért, hogy a kettő egy kiegyenlített piacon maradjon. A tavalyi kukoricatermést például érdemesebb volt eladni élelmiszer-előállításhoz, mintsem energiatermeléshez.  El egy ajánlattal, mégpedig azzal, hol és milyen energianövényt termeljenek a vállalkozók.
- Magyarország biomassza-termelési adottságai kedvezőek, mert jelentős a mezőgazdasági területek aránya. Egyes források szerint lehetőség lenne évi 7 millió tonna mezőgazdasági és erdészeti melléktermék energetikai célú hasznosítására.
Ez 1,5-2,0 millió tonna olaj egyenértéknek felel meg.

- Olyan gazdálkodást célszerű folytatni, ami erre a tevékenységre leginkább alkalmas.     Zalában sok alacsony aranykorona értékű terület van. Ezekre érdemes fás szárú növényeket, füzet, nyárfát telepíteni.
Vagyis semmiképpen sem a jó gabonatermő földekre. Ez jó projekt lehet, hiszen e növények gyors növésűek, lombhullatók, így nem szívják ki a talajból a tápanyagot. Az alapanyagpiacot tekintve a megyének jó lehetőségei vannak a fenntartó erdőgazdálkodásra, és a parlagon fekvő területek fás szárú növényekkel történő betelepítésére. Erre érdemes, valamelyik hibridet kiválasztani, most már több ilyen van az országban. Az ültetés előtt e termelésre vállalkozók ismerkedjenek meg a gyakorlati módszerekkel, menjenek el a gyakorló termelőkhöz, merítsenek azok tapasztalataiból. Mindig rá kell kérdezni, milyen veszélyeket hordoznak egyes fajták, őszi vagy tavaszi telepítést ajánlanak.
Az energiatermelésre a gyorsan melegedő talajokon érdemesnek tartja az akácot, vizes élőhelyeken a füzet, míg a többi talajon a nemes nyár telepítése célszerű. A fajtaválasztás a gazda dolga, ám a szakember szerint nemcsak a fahozamot kell figyelni, hanem a tüzelőértéket is. Ne feledjék el a gazdák, hogy a telepítésre támogatást is igénybe vehetnek.
- Felvetődik az energianövények betakarítása. Vannak hozzá eszközök. Sok függ attól, hogy mekkora egybefüggő területe van a gazdának. Ha, valaki 10-20 hektáros ültetvénnyel rendelkezik, neki érdemes e munkát gépesíteni. Ha azonban területe szabdalt, a munka kézi erővel is történhet. A kisebb termőfelülettel rendelkezőknek abban az esetben is célszerű az összefogás. Ha a gazda például a sertéstelepét, vagy kertészetének hajtatóházát akarja biomasszával fűteni, akkor az épület méretéhez igazítsa az ültetvényét. Nem mindenkinek kell erőművekbe szállítani a terméket, lehet saját felhasználásra is termelni. Az elégetéshez szükséges kazánokból is van már választék.
Fontosnak tartja megemlíteni, hogy a fás szárú energianövények telepítés után nem hagyhatók magukra, növényápolást igényelnek. A fiatal ültetvények többet, mint az idősebbek. Aztán azt sem hallgatja el, hogy a termés szállítása meglehetősen költséges, ezért az erőmű távolságát szintén figyelembe kell venni. Mint ahogyan a ma leginkább használatos energiahordozók áraival is számolni kell.
- Olcsóbb nem lesz a kőolaj és a földgáz. Ezekből ugyan óriási készletek vannak a világban, ám figyelembe kell venni a termelési költségeket. Addig nem nyúlnak e hatalmas készletekhez, amíg nagyobb profitot realizálhatnak az olcsóbb kitermelésekből.  Ám  fontosnak  tartom megjegyezni,  bármit  csinál bárki, számolnia kell egyféle kockázattal, legyen az termelési vagy bármi más. Kevésbé vonatkozik ez, ha a gazda saját szükségletére termel energianövényt.
Már csak annyi maradt, hogy megkérdezzük Kasza Sándort, cége hogyan tudja segíteni a vállalkozó gazdákat.
- Kapcsolatfelvételben feltétlenül, de ugyanígy a pályázat elkészítésében, a termékválasztásban, a termés szállításának irányában. Most éppen a gellénházi projekten dolgozunk, ott egy biomassza-erőmű épül. Elkészülte után oda-is szállíthatnak majd alapanyagot a vállalkozó termelők.  Nemecz Ferenc


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.