Az elmúlt hét végén több mint 500 erdész szakember gyűlt össze, és az erdőkért felelős állami vezetőkkel együtt az erdőgazdálkodással kapcsolatos aktualitásokat vitatták meg.
A konferencia mottója: „Kutatással az erdőért" egyértelműen jelzi, hogy szellemi erőforrásaink a fenntartható fejlődésnek nemcsak alapjául szolgálhatnak, hanem annak egyre inkább húzó motorjává, előfeltételévé válnak. Az Erdészeti Tudományos Intézet kutatói 4 szekció keretén belül értékelték az erdőgazdálkodás előtt álló legújabb kihívásokat.
Klímaváltozás és erdők
A klímaváltozás a legújabb kihívások egyike, amely hosszabb távon fajok- sokaságának az ország területéről való kiszorulásával, sőt az erdők kipusztulásával és degradálásával járhat. Enyhíthet a helyzeten a megfelelő emberi beavatkozás. Az erdők segíthetnek a klímaváltozás hatásainak az enyhítésében is a szén-dioxid lekötésével. Ezért is feltétlenül fontos az erdőtelepítési program folytatása, és a meglévő erdők szakszerű művelése.
Természetközeli erdők
A szakszerű erdőgazdálkodás egyik formája a természetszerű erdőgazdálkodás, elsősorban a termőhelyálló, főleg őshonos fafajokból alkotott elegyes állományok létesítése és fenntartása. Az erdőművelésben egyensúlyt kell találni az alkalmazkodóképesség fenntartása és a minőségi fatermesztés igényei között. A természetesség fokának a megőrzésével és növelésével erdeink immunrendszerét erősítjük, ezzel a fatermesztés hosszú távú kockázatait is csökkentjük.
Magyarországon alapvető cél a fenntartható, teljesítőképes erdőgazdálkodás megvalósítása. Ennek ma hiányoznak teljes körűen a feltételei, hiszen hiányzik pl. a stabil pénzügyi alap. A megoldást az állami erdőgazdálkodásban a feladatfinanszírozás, a magán-erdőgazdálkodásban a korrekt támogatási rendszer jelentené.
Faültetvény
Az erdőtelepítésekben fontos szerepük van az ültetvényszerűén termeszthető, gyorsan növő fafajoknak, mindenekelőtt az akácnak és a nyárféléknek. Az ERTI e fafajok termesztésében a gyakorlatban már. alkalmazott eredményeket ajánl alkalmazásra. A jó minőségű, magas hozamú faállományok csak kiváló, jó ökológiai adottságú termőhelyeken hozhatók létre. Az ültetvényes fatermesztés során a ma még alig észlelhető kártételek és károsítok kiterjedtebb megjelenésével számolnunk kell a jövőben.
Erdő és társadalom
Örvendetesnek ígérkezik, hogy az erdőgazdálkodás állami támogatása a jövőben várhatóan növekszik: hiszen az erdők fenntartása közérdek. Az erdei iskolák működtetése és fejlesztése a jövőben is kiemelkedő feladat, Fejleszteni kell az erdészeti információs központokat és meg kell teremteni az önálló erdészeti szóvivő működésének az előfeltételeit. Az eddigieknél gyorsabb ütemben és nagyobb mértékben indokolt a városokon kívül a nagyobb településekhez közeli erdőkben az újszerű és az erdőt megkedveltető szórakozási és pihenőhelyeknek az erdőállományok védelmét figyelembe vevő fejlesztése. A helyszín kiválasztásának az adott aktualitást, hogy a Nagyalföld azon hazai térségek egyike, ahol a környezet megóvása, a megújítható energiaforrások alkalmazásának növekvő igénye a vidékfejlesztés központi kérdése lesz. A vidékfejlesztés egyik szellemi bázisa a rendezvénynek helyt adó Agrár- és Műszaki Tudományok Centruma, amely főleg az alternatív földhasználat gondjai miatt kihelyezett tanszéket működtet az ERTI Püspökladányi Kísérleti Állomásán.
Dr. Führer Ernő főigazgató
Erdészeti Tudományos Intézet