Mézelő akác biztonságos szaporításáért (Hajdú Bihari Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. július 18. - A fás növények mikroszaporítása minden lépésében van megoldandó feladat

Debrecen (HBN) - A Debreceni' Egyetem Agrár- és Műszaki Tudományok Centrum Nyíregyházi Kutató Központja több évre visszanyúló szoros együttműködésben dolgozik néhány erdészeti faj szövettenyésztési technológiájának kidolgozásában a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Erdészeti Integrátorok Szövetségével, valamint az Erdészeti Tudományos Intézet (Gödöllő) munkatársaival. Vannak olyan fajok, illetve fajták, melyek természetes körülmények között vegetatívan (pl. dugványozással) nehezen szaporíthatóak, és a magról történő szaporítás során nem! kapjuk vissza az eredeti genotípust.
Mikroszaporítás
Ilyen esetben megoldást jelenthet a mikroszaporítással (szövettenyésztéssel mesterséges körülmények között) előállított, edzetett szaporító-anyag használata.-Mikroszaporítással a vegetatív szaporítás másik problémája is kiküszöbölhető, nevezetesen a vírusos és egyéb kórokozók ál tal terjesztett betegségek felhalmozódása a szaporítóanyagban. A fás növények mikroszaporítása- minden lépésében van megoldandó feladat-Bizonyos fajok esetén nehézséget okoz a steril kultúra létesítése, az alacsony szaporodási ráta, valamint problémás lehet a gyökeresítés és az akklimatizáció is. Az eddigi együttműködés eredményeként a Kutató Központ Biotechnológiai Laboratóriumában sikerült néhány fajt és fajtát in vitro kultúrába vinni, és ezek mikroszaporítási technológiáját kidolgozni. Az együttműködés keretében további feladatot jelent a jól mézelő akác fajták in vitro kultúrába vitele és mikroszaporítási technológiájának kidol gozása, beleértve az akklima-tizációt és a kiültetett növények összefoglaló értékelését (növekedési tulajdonságok, morfológiai és fenológiai jellegek megfigyelése).
A méhlegelő-javítás céljára szelektált akácfajták mikro-szaporításra alapozott szaporítóanyag-előállítási problémáinak megoldására irányuló kísérleteket közös pályázat benyújtásával, a Nemzeti Technológiai Program (volt Jedlik ÁnyosVpályázat) keretén belül kívánjuk elvégezni. A kísérletek időtartama várhatóan 3-4 év, az eredmények jelentős gazdasági haszonnal járhatnak mind az erdészeti mind méztermelő ágazat számára, ugyanis hazánk az egyik legjelentősebb mézexportőr Európában.

DR. TŐGYI SÁNDOR igazgató
Nyíregyházi Kutató Központ


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.