2008. július 28. - Ha a palettáról egy szín kiválasztásával kellene jellemezni Litvániát, akkor biztosan a zöld lenne. Litvánia ezernél több festői tóval tűzdelt területének közel 40 százaléka erdő. Akár repülővel akár autóval érkezünk első perctől a dombokat, lankás tájat beborító végeláthatatlan erdőségekkel találkozunk. Az ország "tüdeje", ahogy a helyiek mondják, az Aukstatija Nationalis Parkas, azaz a Felső-Litvánia Nemzeti Park.
Vilniustól mintegy 100 kilométerre, északkeletre található 40 500 hektáron elterülő parkra, az ország területére igaz közhelyek többszörösen érvényesek: festői szépségű a természet, és harapni lehet a friss levegőt. A 120 kristálytiszta tóval gazdag övezetet 1974-ben avatták Litvánia első nemzeti parkjává. Az ok prózai volt: a közelben felépült mesterséges városban (Visaginas) szovjet utasításra elindult egy atomerőmű építése (ún. ignalinai atomerőmű, utolsó blokkját várhatóan 2009-ben állítják le), és a helybéliek a természeti csoda védettség alá helyezésével akartak megálljt parancsolni a festői természet "elfoglalásának".
A terület ma már nem e szomorú fejezetről híres. A kiváló természeti adottságokkal rendelkező nemzeti parkot, melynek területét 70 százalékban átláthatatlan fenyőerdő borítja be, az elmúlt években a balti és skandináv túrázók helyezték fel a turisták térképére. A térség napjainkban a természet és különösen a vízi sportok szerelmeseinek egyik találkozóhelye lett. A tavak többségét vízi folyosókkal összekötve egy tórendszert alakítottak ki, így létrehozva a kajak-kenusok paradicsomát, akik megszakítás nélkül evezhetnek át a szebbnél szebb tavakon. Persze, aki a szárazföldön akarja felfedezni a térséget, az ugyancsak a festői tájon, több száz éves fából épült falucskákon átvezetve, vagy biciklizve kellhet útra. Mégis az egyik legszebb és legromantikusabb élményt vízi úton tapasztalhatjuk meg. A Baluosas-tó hét szigete közül az egyik mesébe illő élményt nyújt: közepén egy gyönyörű tavacska található.
A nemzeti park az állatok és képzőművészet szerelmeseit is magával ragadja. Az erdőségben jávor- és gímszarvasok, vaddisznók, vidrák és hiúzok élnek. A környező falvacskák átlag 100-200 éves fából készült házakat és templomokat rejtenek. Különösen szép Paluse fatemploma, mely 1747-1757 között épült, a legszebb "skanzeni" élmény Suminai, Strazdai és Vaisnoriske településen vár ránk.
Vilniusba visszafelé tartva a főút mellett találunk rá egy helyi és relatív büszkeségre: Európa földrajzi középpontjára (számos közép-európai országban találkozhatunk hasonló földrajzi hellyel). A Francia Nemzeti Földrajzi Intézet 1989-ben, Vilnius közelében határozta meg ezt a helyet. A helyszínen (A14-es főút, Vilniustól 26 kilométerre északra), egy kis tó partján emelkedő dombtetőn, 2004-ben, Litvánia uniós csatlakozásának évében felállított emlékmű és látogatóközpont várja az érdeklődőket. Évközben a helyszínen kulturális eseményeket rendeznek. Az idelátogatókat különleges meglepetés is várja: minimális pénzbeli ellenérték fejében többnyelvű díszoklevelet állítanak ki, azt igazolandó, hogy "valóban" Európa földrajzi középpontjában jártunk.
Vilniustól 15 km-re északra található az Európa Park. A szabadtéri múzeumot évente közel százezer látogató és több száz művész keresi fel. 1991-ben Litvánia függetlenségének kinyilvánítása után, Gediminas Jokubonis litván kortárs művész alapította létesítmény csakhamar világhírnévre tett szert. A Nemunas folyó menti erdőségben, 55 hektáros területen elhelyezkedő szabadtéri létesítmény magának tudhatja Európa egyik legnagyobb szabadtéri múzeumának a címet. Az év bármely évszakában érkezzünk is ide, a gyönyörű természeti környezet nyújtotta "kiállítócsarnok", ahol 29 ország művészeinek 90 alkotása látható, páratlan élményt kínál. Olyan híres kortárs művészek is alkottak itt, mint például: Magdalena Abakanowicz, Sol LeWitt, Dennis Oppenheim és még sokan mások. A műalkotások között egy magyar is található: Szórádi Zsigmond Európa madár című alkotása, melyet a művész a helyszínen az UNESCO kőszobrász-szimpózium alkalmával készített.
Az említett helyszíneket legkönnyebben, a Vilniusból induló csoportos utak, vagy a jól szervezett távolsági buszjáratok révén érhetjük el. Az árak a hazaiaknál 10-20 százalékkal alacsonyabbak. A nemzeti park területén a jól kiépített faluturizmus, kajak-kenu kölcsönzők, és kiváló kempinglehetőségek várják az odaérkezőket. Hivatalos pénznem a litván litas (1 LTL = 75 HUF; 1 EUR = 3,45 LTL). www.anp.lt
www.europosparkas.lt
www.countryside.lt
Kuzmányi István