PÉCS Tízéves szerződést kötött 2004-től kezdődően a Mecseki Erdészeti Zrt a Pécsi Hőerőművel évi 100 ezer köbméter tűzifa beszállítására, amelyet a biomasszablokkban égetnek el - hangzott el tegnap az erdészet és a Baranya Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatóságának pécsi sajtótájékoztatóján. Dr. Varga Tamás igazgató a Baranyában folyó erdőgazdálkodásról beszélt annak kapcsán, hogy a közelmúltban több cikk foglalkozott e témával a sajtóban. Többen, köztük Sólyom László köztársasági elnök is aggályait fogalmazta meg, miszerint az erőmű faéhsége miatt csökken rohamosan az erdőállománya.
Az igazgató kijelentette, hogy az erdőgazdálkodásban ma minden beavatkozás hatósági engedélyhez kötött. Előfordulnak, előfordulhatnak engedély nélküli, vágások, amelyek hátterében egyértelműen az elkövetők haszonlesése áll. Ezeket természetesen igyekeznek felderíteni, megelőzni. A múlt évben számításaik szerint 25-30 ezer köbméternyi fát termelhettek ki engedély nélkül Baranyában és Tolnában - jegyezte meg dr. Varga Tamás. Nagyjából annyit, amennyivel csökkentették idén a fakitermelési kvótát az elmúlt évhez képest.
A hivatal erdészeti igazgatóságának vezetője szerint jellemző ez a folyamat, ami a számokból jól látszik. Évről évre kevesebb fakitermelésével számolnak ugyanis, nem is teljesítik a maximális értékeket. A tavalyi, 200 ezer köbméterhez közeli üzemtervi élőíráshoz képest alig több mint 150 ezer köbméter volt a tényleges kitermelés. Dr. Varga Tamás szerint az erdészeti technikák, technológiák finomodása is egy szépen kirajzolódó folyamat következménye, amelyben kiemelt szerepe van a társadalom nyomásának.
Annak, hogy az emberek érzékenyek az erdőket ért változásokra, és igyekeznek ebbéli érdekeiket érvényesíteni.
Szőnyi János, a Mecseki Érdészeti Zrt termelési vezérigazgató-helyettese is azt emelte, hogy az erőmű biomasszablokkjának 2003-as beindításával nem nőtt a fakitermelés. Egyre több faluban tértek át a gázellátásra, így gyakorlatilag a 2000-es évek elején már nehezen tudták értékesíteni a tűzifának valót, s most is vannak pluszkészleteik, illetve több fát is kitermelhetnének. Így az erőmű biomasszára történő átállásakor sem kerülhetnek szerinte veszélybe a mecseki erdők. Babos A.
Kísértet Pécsváradon
AZ ERDÉSZETI TECHNIKÁK finomodásának következménye az úgynevezett szálalás kialakulása is. Ezt a több külföldi országban már jól bevált módszert indította el a közelmúltban kísérleti jelleggel a Mecseki Erdészeti. Zrt Pécsváradi Erdészeti Igazgatósága – tudtuk meg a tegnapi tájékoztatón. A szálalás egy speciális erdőgazdálkodási módszer, amelynek tudatos és professzionális formája Svájcban alakult ki
a XIX. század végén. Nincs tar vágás, csak ritkítás, az erdő állományszerkezete szinte alig változik.