Úgy tűnik, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. úgy készíti el stratégiai terveit, hogy azok mégsem véglegesek -legalábbis ez derült ki a szervezet szóvivőjével folytatott levelezésünk során.
Az MNV Zrt. július 30-án kiadott közleménye szerint a társaság elfogadta a Nemzeti Földalapba tartozó földterületek hasznosításának 2008. évi stratégiáját. Mint írták, a termőföld-értékesítésből elérendő bevétel 7,2 milliárd forint. Lapunk ennek nyomán aziránt érdeklődött, hogy az elfogadott stratégiában meg vannak-e nevezve az eladásra szánt területek, illetve, hogy vannak-e közöttük nagyobb összefüggő földterületek, s ha igen, azok jellemzően mely országrészben találhatók. E kérdésekre azonban nem kaptunk választ, mint ahogy azt sem tudhattuk meg, hogy az MNV Zrt. által elkészített stratégia szerint mekkora területeket s milyen összegekért ad bérbe az állam. Száraz Gábor, az MNV Zrt. szóvivője ugyanis kérdéseinkre válaszolva pusztán a következőt közölte: „Egyes kérdések tekintetében még folyamatos egyeztetés van a társaság és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium között, így a témát illetően információval jelen pillanatban nem tudok szolgálni." Ebből tehát arra lehet következtetni, hogy a MNV Zrt. sajtóközleményének kiadásakor mégsem készítette még el stratégiai tervét, vagy nem kívánja megosztani az állampolgárokkal például azt a fontos információt, hogy az állam mekkora földterületeket ad bérbe, s ebből mekkora bevételei származnak.
Legalább ilyen nehéz volt megtudnunk azt is, hogy az MNV Zrt. június végén elbocsátotta Benkő Pált, a Nemzeti Földalapért felelős ügyvezető igazgatót, s csak kétszeri megkeresés után közölték, hogy az állásra a szervezet már pályázatot is kiírt, amelyre az érdeklődők augusztus 15-ig jelentkezhetnek.
Egyébként a stratégiai tervekkel, úgy tűnik legalábbis, más területen is hadilábon áll az MNV Zrt. A Bábolna Nemzeti Ménesbirtok élére a márciusban kinevezett új ügyvezető igazgató ugyanis három hónapot kapott arra, hogy elkészítsen egy új koncepciót, amely alapján a ménesbirtok gazdaságosan üzemelhet, vagyis az ügyvezetőnek legkésőbb június elején be kellett volna mutassa az általa elkészített stratégiai tervet. Mindazonáltal Száraz Gábor lapunk kérdésére július végén arról számolt be, hogy az ügyvezető igazgató határidőre elkészítette az MNV Zrt. által kért „akciótervet", amely egyeztetése folyamatban van, mert a tervben módosításokat kértek. Mint mondta, ezért a „stratégiai terv" még nem végleges. Dénes Zoltán