A gázárak láttán sem váltunk tűzifára (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. augusztus 9. - Olcsósága ellenére csak kiegészítésként használjuk az erdőkből kitermelt fűtőanyagot Nem várnak nagy keresletnövekedést a tűzifa-kereskedők az idén.

A szakértők szerint az, aki az egekbe szállt gázárak miatt kazánra akart váltani, két éve már megtette. Pedig a fa ára messze nem követte a földgázét, s olcsónak is tartják, ám sokat ront vonzásán, hogy felhasználása jóval kevésbé kényelmes, mint a gázfűtés.
Idén már a harmadik gázáremelésen is túl vagyunk, aminek köszönhetően a fűtőanyag ára a háztartások számára több mint húsz százalékkal drágult tavalyhoz képest. Ráadásul októberben még további tíz százalék feletti növekedésre lehet számítani. Mégis a tűzifakereskedők nem számítanak nagy keresletre a fűtési szezon eló'tt.
- Tavalyelőtt a tűzifa ára csaknem megkétszereződött egy év alatt, ami annak volt köszönhető, hogy az első nagymértékű gázáremelések miatt sokan újra üzembe helyezték kazánjaikat - nyilatkozta megkeresésünkre egy állami erdőgazdálkodó cég neve mellőzését kérő szakembere. Mint mondta, 2006 elején egy köbméter, vagyis kilenc-tíz mázsa fa még nyolcezer forintba került, év végére azonban 12 500 forintra drágult. Azóta viszont nem tapasztaltak hasonló megugrást, hiszen ma egy köbméter ára tizenháromezer forint. A szakember szerint ez amiatt lehet, hogy aki tudta és akarta, már átállította fűtőrendszerét gázról fá ra. Emellett az idei, egyelőre gyenge kereslet oka az lehet, hogy az elmúlt két tél is enyhe volt, ezért a felhalmozott készletekből még mostanra is maradt. Annak ellenére így van ez, hogy jobban megéri fával tüzelni, mivel egy szezon alatt egy átlagos családi házat ezzel a módszerrel kétszázezer forintból is ki lehet fűteni.
Egy fakereskedő cég vezetője úgy látja, a fáskazánt inkább kisegítő fűtésként használják, nem állnak teljes egészében más rendszerre a háztartások. Bár telefonbeszélgetésünkkor épp egy olyan házhoz szállított ki tűzifát, amely mostanáig kizárólag gázt használt, nem érzékelt jelentős forgalomnövekedést a sorozatos gázáremelések után. Hang súlyozta, hogy ilyenkor, nyár végén mindig van egy nagyobb roham, mivel a tűzifa árát általában szeptemberben és januárban emelik. Ugyanakkor akik megtehetik, sokszor már tavasszal vagy nyár elején beszerzik a szükséges mennyiséget, mivel ebben az esetben a fűtési szezon kezdetéig van idő a fa kiszáradására.
- Csekély mértékben nőtt csak a kereslet az elmúlt években - fejtette ki megkeresésünkre Szó'nyi János, a Mecseki Erdészeti Zrt. termelési vezérigazgató-helyettese. Hozzátette, az elmúlt hetekben mutatkozott némi élénkülés, de ez inkább a fűtési szezon közelségének tudható be, egyébként nem számítanak nagy forgalomra az idén. Szerinte az időjárásnak nagyobb szerepe van a kereslet alakulásában, mint a gázáraknak. Kiemelte, tavalyhoz képest még az árak is csökkentek az alacsony kereslet miatt. Ügy vélte, a tűzifával való fűtés még mindig olcsó, de mivel sokkal kevésbé kényelmes, mint a gáz, az emberek nem szívesen váltanak. - Ráadásul nem mindenhol tartották meg a cserépkályhát, a kazánt, így ez beruházási költséget is jelentene - mutatott rá a vezérigazgató-helyettes.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.