Új könyv a viharsarki palettán: Békés megyei vadászati almanach (BÉKÉS MEGYEI HÍRLAP)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 


2004. DECEMBER 17.

hankó józsef, A Wenckheim-család, a lovak és lovasok életének feldolgozása után legfrissebb kötetével jelentkezik a szabadkígyósi szerző

Új Békés megyei könyv lát napvilágot hamaro­san: a Békés megyei va­dászati almanach bemu­tatójára december 20-án 13 órára Békéscsabán, a Csaba Center mozi keleti termébe hívják a vendé­geket és az érdeklődőket. A kötet megjelenése pél­daértékű: főszerkesztője, szerzői gárdája, szerkesz­tői, nyomdája és kiadója is Békés megyei. A könyv elkészítésével megbízott Hankó József és a kiadó Korpa Ferencné Böször­ményi Ilona a napokban tájékoztatta lapunkat az előzményekről.

Lapunk olvasói előtt nem isme­retien a szabadkígyósi Hankó József neve, annak idején be­mutattuk a Wenckheim-család életét feldolgozó könyvét, s ta­valy jelent meg a Lovak és lova­sok Békés megyében című munkája. Hiánypótlás a mosta­ni mű, az ország valamennyi megyéjében megjelent már vadászati almanach, csupán ná­lunk nem. Ez a kötet azonban több és más is, hogy miért, Hankó József így összegezte: A megye vadászati életének történetében addig vissza­nyúlik ez a kötet, ameddig csak tud. A tartalom négy részt foglal magában: az első az 1883. évi 20. törvénycikkel kezdődik – ezzel megindult hazánkban a szervezett vadá­szat –, a második 1924-től öle­li fel a történetet, a harmadik rész, illetve időszak 1945-49-től, a régi vadászok kizárásától az 1960-as évekig, azaz a me­zőgazdaság átszervezéséig tart.

A könyv ezen kívül sok érde­kességet is kínál: helyet kap­nak benne a Békés megyei or-nitológusok, a fegyvermívesek, a jelenkor Dianái, azaz a hölgy vadászok. A történeti leírások között szó esik az 1965-ös endrődi őz világrekordról, a fő­úri vadászatokról (többek kö­zött Horthy Miklós kígyósi és mezőhegyesi vendégeskedésé­ről, a Wenckheimek ténykedéséről, hiszen a császári vadaskertből 1850-ben ők telepítették Gerlára és Kígyósra a fácánt). Természetesen megtalálhatók az utóbbi idők ismert ne­vei: Kádár János többször vadá­szott megyénkben, járt itt Losonczi Pál, az egykori Elnöki Tanács elnöke, a szovjet hadse­reg déli csoportjának parancs­noksága, Medgyessy Péter volt miniszterelnök, Farkas Berta­lan űrhajós. Megtalálható a Körös-Maros Nemzeti Park tel­jes története, jelenlegi tevé­kenysége.

A vadászati almanach elké­szítésére Hankó Józsefet tavaly május 26-án bízta meg a me­gyei vadászszövetség. A szerve­zet felvállalta a könyv néhány témakörének megírását, ily módon tizenegy szerző munká­ja olvasható a kötetben. Korpa Ferencné Böszörmé nyi Ilona gyulai könyvkiadó négy éve dolgozik együtt Hankíó Józseffel: Először a szer-

zőnek a szállítmányozási alapismeretekről szóló, majd a vámjog témakörét átfogó köny­vét adta ki, nemrégiben megje­lentetett kötete a Közösségi és nemzeti vámjogi ismeretek cí­mű munka, illetve a vadászati almanach. A kiadó nevéhez fű­ződik az adatrögzítés, a szer­kesztés, a kiadás, illetve a kizá­rólagos forgalmazás, s mindezt anyagi támogatás nélkül vállal­ta. A vadászati almanach 2 ezer képet, 30 ezer adatot tartalmaz. Lektora Mátyás Ferenc (valamikor Pest megye fővadásza volt). A kötet megjelenését, a szerkesztők munkáját írásos anyagokkal, adatokkal, fotókkal 12 magánszemély, illetve a vadásztársaságok támogatták. A kivitelezés a gyulai Dürer Nyomda munkája. (A könyv egyébként a bemutatón, de­cember 21-étől pedig a Csaba Centerben az Alexandra köny­vesboltban, Békéscsabán a Harmónia vadászbolt Luther utcai üzletében, ezenkívül Sze­geden, Kecskeméten és Buda­pesten is megvásárolható.)

László Erzsébet

 

 

Nimród Vadász Érem a szerzőnek

A Békés megyei vadászati almanach szerzője, Hankó József 1963-tól maga is vadász-a családjában 250 éves múltra te­kint vissza e tevékenység - feltehetően a vadászdinasztia utol­só tagja, A 40 éves vadászmúltat, a szervezetben betöltött 35 éves vezetői szerepvállalást, valamint a könyv elkészítését álla­mi kitüntetéssel, Nimród Vadász Éremmel ismerték el idén szeptember 4-én.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.