Ki felügyelje az erdőket? (Kossuth Rádió / Kék bolygó)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Pro Vértes Természetvédelmi Közalapítvány, a Védegylet és a WWF Magyarország kéri Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt urat,  hogy az új kormány megalakítása előtt mérlegelje annak lehetőségét, hogy a hazai erdők az őket megillető módon legyenek kezelve és a kormányzati struktúra is kövesse a megváltozott prioritásokat. Az erdészeti ügyek sokkal inkább a természeti erőforrások felügyeletét ellátó környezetvédelmi tárca irányítása alá kívánkoznak, mintsem a jelenleg felelős elsősorban gazdasági érdekeket képviselő földművelésügyi tárca alá.
- Az erdőüggyel miért most kívánnak foglalkozni?
- A zöld természetvédő szervezetek és nagyon sok szakmai szervezet úgy gondolja, hogy az erdőügy megítélésében egyfajta átértékelődés történt az elmúlt időszakban. A gazdasági szempontok némileg csökkentek és sokkal inkább felnövekednek a környezetvédelmi szempontok. - erősítette meg állításukat Márkus Ferenc, a WWF Magyarország igazgatója.
- Kormányátalakulás van, úgy gondoljuk, hogy ez az az időszak, amikor meg lehet azt fontolni, hogy a gazdasági tárcától a környezeti erőforrásokkal gazdálkodó, foglalkozó környezetvédelmi tárcához kerüljön az erdőgazdálkodás, az erdőpolitika, az erdészeti szakigazgatásnak a kérdése.
- Nem ez az áthelyezés azt, hogy az erdőgazdálkodáshoz szükséges pénzügyi feltételeket szeretnék megkapni a természetvédők?
- A mai viszonyok között az erdő környezetvédelmi tartalommal bír sokkal inkább. 0,01százalék a GDP-ben elfoglalt helye. Sokkal inkább a közjóléti funkcióknak a környezetvédelmi funkcióknak, a táji környezetalakítás kérdésének a funkciói kerülnek előtérbe. Azt jelenti, hogy a környezetvédelmi tárcánál sokkal logikusabb, sokkal meghatározóbb lehet az erdőügynek a továbblendítése és gyakorlatilag a jövőnk szempontjából meghatározó, hogy milyen az erdős tájkép, milyenek az erdősítési lehetőségek az erdészeti politika, hogy alakul a jövőben.

B. Fülöp Katalin

<<Vissza


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.