Szemüveget a vadásznak! (Kossuth Rádió / Oxigén)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Különösen a récefajoknál, de a vadlúdfajoknál is nagyon nehéz meghatározni, hogy melyik faj is kerül a vadász szeme elé,  pedig egyáltalán nem mindegy, hogy egy világviszonylatban is védett vagy egy közönséges madarat lőnek ki. Két faj vagy akár több faj fiataljai, ill. tojói között minimális különbségek vannak csak.
Megkezdődött, egyes fajok esetében szeptember 1-jével, másokéban pedig október 1-jével kezdődik majd a vízi vadak vadászati idénye. Különösen a récefajoknál, de a vadlúdfajoknál is nagyon nehéz meghatározni azt, hogy melyik faj is kerül a vadász szeme elé. Ez különösen akkor okoz problémát, amikor esti húzáskor már igen sötét van, rosszak a látási viszonyok, ill. egyes vadlúdfajoknál a fiatal madarakat nagyon nehéz elkülöníteni. A récefajoknál pedig a fiatal, ill. a tojó madarakat nagyon nehéz, sok esetben még megfelelő fényviszonyok között is, jó távcsővel felszerelkezve is akár, meghatározni. A két faj vagy akár több faj fiataljai, ill. tojói között minimális különbségek vannak csak.
A nagylilik és a kislilik fiataljait is szinte lehetetlen elkülöníteni, repülés közben pedig egyáltalán nem lehetséges. A nagylilik vadászható faj, a kislilik viszont világviszonylatban veszélyeztetett, Magyarországon fokozottan védett, eszmei értéke 1 millió Ft. Récefajoknál, amit nagyon gyakran el szoktak téveszteni a vadászok az a tőkésréce tojója, ill. a nyílfarkú réce tojója. A tőkésréce vadászható faj, a nyílfarkú réce viszont védett. Még nagyon jó látási viszonyok között, akár teleszkóppal is gondot okoz, a jól beállt madarak meghatározása még a hivatásos vadásznak is. Az pedig, hogy egy vadász távcső nélkül, a puskacső mellett ülve, lőlázban meg tudja határozni a madarat, ahhoz igen nagy gyakorlatra és nagyon nagy tapasztalat szükséges. A vadászat nem egy kötelező tevékenység. Lehetőség arra, hogy a törvényekben és etikai normákban meghatározott szabályoknak megfelelően a vadász elejtse a vadat. A védett faj lelövése nem tartozik ebbe a körbe, tehát a véletlen fajtévesztés nem minősíthető bocsánatos bűnnek.
A hivatásos vadászok azt szeretnék, ha minden vadász tisztában lenne azzal, hogy a vadászat következményekkel jár, és nekik komoly felelősségük van abban, hogy elejthető fajok essenek egy vadászaton, a védett fajok pedig háborítatlanul - vagy legalábbis minimális zavarás mellett - élhessék életüket.

Hubai Grúber Miklós

<<Vissza


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.