Ki védi a szabadon élő állatok jogait?
A vaddisznót gyakran csúzlizzák, az őzet haza viszik.. Ha a vadállat "bejáratos" valakinek a kertjébe, akkor jó, ha a jogban is járatos!
Sok tucat ember szeme láttára - állítólag - vízbe fojtottak egy őzbakot a horgászok a Dunán Ercsi és Szigetújfalu között. Az 33 és az 55 éves férfi ellen lopás és állatkínzás miatt indult meg a nyomozás.
Amióta áprilisban életbelépett az állatkínzás elleni törvény, jobban odafigyelünk az ember körül élő kutyák, macskák és egyéb háziállatok jogaira, méltó életkörülményeire. De a vadonélő állatok jogvédelme kicsit bonyolultabb.
Ha ugyanis egy vadon élő, netán vadászható állat kárt okoz azzal, hogy "bejáratos" valakinek a kertjébe, akkor jól teszi, ha a jogban is járatos. Jogállását ugyanis több különböző jog szabályozza.
Dr. Czerny Róbert a Magyar Solymász Szövetség állatvédelmi jogásza elmondta: "Ha betéved egy ilyen állat a kertünkbe, akkor főszabály szerint a kertünk nem vadászterület. Tehát nem a vadászati jog hatálya alá tartozik , hiszen vadászati jog a vadászati területekre terjed ki. Itt már valóban az állatvédelem szabályai és így az állatkínzásnak a szabályai vonatkoznak arra, ha én ott a kertemben egy egyébként vadonélő, vadászható állatfajt vagy pedig egy természetvédelmi oltalom alatt álló állatot bántalmazok
Dezsényi Péter