A foltos szalamandra, a tavaszi tőzike és a tüzes fejű királyka mindennapi vendégek a köszegi erdei iskolában. Nyomolvasás és tudatformálás egyszere az erdő kellős közepén.
A Köszegi-hegység különleges flóráját és faunáját közvetlen közelről tanulmányozhatják azok a gyerekek, akik a kibővült Staierházi Erdészeti Múzeumban és Iskolában eltöltenek pár napot. Maga a múzeum már nyolc éve várja a látogatókat, de a hosszabb tanulmányi kirándulásra érkező nebulókat csak mostantól tudják elszállásolni az új erdei szállóban. Az erdei iskolák hatékonyságát már nem vitatja senki, hiszen a kalandokon, megfigyeléseken és felfedezéseken alapuló tanulási folyamat mély és hosszú távú tudást, bevésődést eredményez.
Az erdei iskolában komoly szakmai munka folyik; 4-5 órás modulokba szervezve hallhatnak a fiatalok a természetvédelemről, vadgazdálkodásról, erdőgazdaságról. Mégpedig úgy, hogy közben jó levegőn vannak, aktívan pihennek és tanulnak egyszerre. A foltos szalamandra, ciklámen, tavaszi tőzike és a tüzes fejű királyka mind olyan különleges faja ennek a tájnak, amit érdemes megfigyelni, tanulmányozni. A szekemberek szerint az erdei iskolák lényege, hogy fiatal korban mély benyomásokat keltve tudatformáló erővel hassanak a gyerekekre. Ezért van pl. szelektív hulladékgyűjtés is az erdei szállóban. Az erdészekből, természetvédelmi emberekből álló pedagógus csapat fontosnak tartja, hogy a gyerekek komplex képet kapjanak a környezet- és természetvédelmeről, az ökológiai körforgásról. Így alapozva meg a jövő környezettudatosabb életvezetését.
Berecz Béla