A Föld összes magnóliafajának fele kihalhat a természetben - állítják a szakértők, hiszen a szép és fontos növények természetes élőhelyét veszély fenyegeti.
A bolygónkon megtalálható 245 magnóliafajból 131 tűnhet el, hacsak nem tesznek lépéseket a megőrzésük érdekében - derült ki egy, két növényvédelmi szervezet által kiadott dokumentumból.
A növények természetes élőhelyeit az emberek általában azért pusztítják el, hogy megművelhető földterületekhez jussanak.
"Ez valóságos tragédia lenne, hiszen ezek a növények fontos megélhetési forrást jelentenek, emellett csodálatos szépségű fákat vesztenénk el" - mondta az egyik szervezet képviselője.
A legkorábbi
A magnólia egyike az emberiség által legrégebben művelt, virágos növényeknek. Néhány, kínai templomok közelében élő példány akár 800 éves is lehet.
Amellett, hogy a magnólia a kert dísze, élelmiszerforrás és a gyógyszeripar is használja - mondta a brit királyi kertészeti szervezet kurátora, aki hozzátette: a növény törzse remek faanyag.
A magnóliák léte azonban nem csak ezért fontos: a növény hatékonyan jelzi azt is, hogy milyen állapotban van természetes élőhelye.
Begyűjtenék őket
Ázsiában található az ismert magnóliafajok kétharmada, ennek 40 százaléka pedig Kína déli részén honos, a kutatás szerint azonban minden Kínában, természetes környezetében elő magnóliafaj veszélyeztetett, de nincs ez másképp az amerikai kontinensen megtalálható példányokkal sem.
A növényvédelmi szervezetek azon dolgoznak, hogy megváltoztassák a helyzetet, ehhez pedig az is szükséges, hogy kiderítsék, pontosan mely fajok példányait kell még arborétumokba és botanikus kertekbe telepíteniük ahhoz, hogy a növények genetikai állománya fennmaradjon.