Nyolcmillió éves fák érkeztek Miskolcra (InfoRádió/MTI)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Megérkeztek azok a nyolcmillió éves fák Miskolcra, melyeket a bükkábrányi bányaterületen találtak pár héttel ezelőtt. A Hermann Ottó Múzeumban a homokágyás fölé egy pavilont állítanak össze, hogy a maradványokat megkíméljék az időjárás viszontagságaitól - mondta a múzeum igazgatója.

Veres László szerint kedden még útvonalengedélyre vártak, ám szerda délutánra sikerült olyan szállítóeszközt találni, amelyen a fatörzsek magassága nem haladta meg az öt métert, így érkeztek meg a fák Miskolcra.
A négy mocsári ciprus közül a legnagyobb tömege eléri a 4,7 tonnát, négy méter magas, alsó átmérője két métert tesz ki, a három kisebb is hasonló monstrumnak számít, így szállításuk nem volt egyszerű, ráadásul a fákat csak álló helyzetben lehetett elhelyezni, hiszen rendkívül sérülékenyek.
A felső miocén kori (11,6-5,3 millió év) különleges leletek további sorsa kapcsán a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium azt mondta: a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának szakemberei napokon belül megkezdik a lignitbányában talált többi fatörzs előkészítését a biztonságos elszállításra.
A speciális eljárással megtisztított és stabilizált fatörzseket ezt követően Ipolytarnócra szállítják. A mocsári ciprus-erdő fái egyébként azért egyediek, mert épen maradtak, és eredeti helyükön, álló helyzetben konzerválódtak.
A feltárt 16 fa nem szenesedett el és nem kovásodott meg, az öt-hat méter magas, másfél-három méter átmérőjű fatörzsek eredeti helyükön álltak, eredeti formájukban és anyagukban maradtak meg.
Az erdő mintegy hatvan méter mélyen található, óvatos eljárással próbálták eddig is megmozdítani a fákat, ugyanis a levegő és a nap kártékonyan hat a szerkezetükre, kiszárítja, emiatt azok szinte "széthullnak".

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.