Üdvözölte a brazil elnök, hogy a legújabb adatok szerint negyedével lassult az erdőirtás üteme az Amazonas-medencében. Lula da Silva kiemelte: ezzel sikerült megakadályozni több millió tonna szén-dioxid légkörbe kerülését.
Brazília államfője heti rádióbeszédében kifejtette: a környezet és Amazónia megóvása nem összeegyeztethetetlen a megművelt földterület nagyságának növelésével.
"Meg vagyok győződve arról, hogy lehetséges a növekedés a környezet megóvása mellett is. A kihívás az, hogyan használjuk az őserdőt, hogyan őrizzük meg a környezetet, hogy közben az emberek is jobban élhessenek" - fogalmazott Lula da Silva.
A szóban forgó adatok szerint 2005 augusztusa és 2006 júliusa között negyedével csökkent az erdőirtás sebessége az Amazonas medencéjében, ami a huszonegyedik században megfigyelt leglassabb ütem.
Brazília évente mintegy egymilliárd tonna szén-dioxidot bocsát a légkörbe, amelynek több mint háromnegyede az erdőirtásból származik. Az elnök szerint a fakivágás lassulásának köszönhetően 600 ezer fa menekült meg, és 410 millió tonnával kevesebb üvegházgáz került az atmoszférába.
A brazil kormány szerint a kevesebb fa pusztulása részben az illegális favágókkal szembeni határozott fellépésnek köszönhető; a kedvező adatokat szintén örömmel fogadó zöldek azonban felhívták a figyelmet az egyes árucikkek iránti lanyhább kereslet hatásaira is.
A környezetvédők szerint a kormány intézkedéseinek igazi próbája az lesz, ha a korábbi esés után tartós marad a szója világpiaci árának növekedése, mert ez nagy ösztönzést jelent az erdők kivágására és szójaültetvények telepítésére.