Virágzik a bánáti bazsarózsa! (Duna TV)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009.05.14. - A fokozottan védett virág páratlan szépsége miatt sokat zaklatott növény.

A romániai Béli-hegyekben ez idő tájt virágzik egy fokozottan védett, ám páratlan szépsége miatt sokat zaklatott növény, a bánáti bazsarózsa. Virágai alig egy hétig nyílnak.
A stáb az erdész és a bánáti bazsarózsát Biharban azonosító botanikus egy 500 méter magas hegygerincre kapaszkodik. Ami terepjáróval kínlódás, az gyalogszerrel pár órányi séta a Béli-hegyek erdeiben. A kerti bazsarózsához kísértetiesen hasonló vadon élő virágot ugyanis csak Belényes környékén, a Nyugati-szigethegység egyetlen erdejében találta meg Marossy Anna botanikus.
A pünkösdi bánáti bazsarózsa, egy mediterrán faj, a latin neve Paeonia officinalis ssp. banatica, ami meleg éghajlathoz szokott. Magyarországon a Mecsekben él és eddig úgy tudták a kollégák, hogy náluk van a legészakabbi és legkeletebbi ponton. De a Béli-hegyekben is van – mondta a botanikus.
Az utlolsó jégkorszak előttről származik
A növény a földtörténet harmadkorából, vagyis az utolsó jégkorszak előttről maradt meg, legközelebbi rokonai a Mediterráneumban és Ázsiában élnek. A szakirodalom szerint a bánáti bazsarózsa populáció 90 százaléka Magyarországon, a Mecsekben él. Szerbiában Hruska Gorán kezdték tanulmányozni egy homokos erdei irtáson, de Biharban is több száz tövet sikerült azonosítani. Ebben az erdőben valamiért kedvezőek számára az életkörülmények.
 
Palcutiu Florin erdész, elmondta, „egy bükkel vegyes csertölgyesben 80-90 éves fák között él a bánáti bazsarózsa. A belényesi erdőgazdálkodás része a több hektáros védett terület, a fakitermelést itt teljesen megszüntették. Tilos a legeltetés, az erdészek gyakrabban szerveznek őrjáratot a területen, hogy megakadályozzák a növény lopását, pusztítását.”
Magyarországon 250 ezer forint a növényritkaság eszmei értéke. Legfőbb védelmezője a sűrű, szúrós galagonyás, amelybe csak a legelszántabb turista merészkedik.
A Béli hegyek természetvédelmi terület lett
’82-ben sikerült a területet védetté nyilvánítani, most a belényesi erdészethez tartozik. Nem nagyon örülök, hogy ide turisták is jönnek, mert nálunk sajnos még nincs olyan nagyon komolyan véve a természetvédelem és a szépségéért le-leszakítanak egyet – közölte Marossy Anna. Régebben a közeli falvak legényei is feljártak pünkösdi bazsarózsát szedni, hogy ünnepre ezzel díszítsék a templomot, ma már ez a szokás kevéssé él, de tavasszal turisták százai, az erdészek megkérdezése nélkül, autóbuszokkal zarándokolnak a Béli-hegyekbe bazsarózsát nézni. Balla Tünde


Ha a bánáti bazsarózsa levelét nézzük, nagyon hasonlít a kertihez, viszont a virága szimpla, egy pár szirma van. Ez szimplább, de sokkal értékesebb. Április végén, május elején kezd virágozni, a földben van egy rizómája, és abból. Szaporodik tőről is és magról is. Amikor a bimbó kipattan, attól függ, hogy mennyire melegszik fel az idő, a virágzás nem több mint 4-5 nap. Utána beporozzák, a darazsak nagyon kedvelik a virágot. A beporzás után lehullanak a virágok és képződik a mag.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.