2012. február 28. - Bakó Gábor, mérnök-fotográfus és munkatársai 2006-ban új fényképezőgép fejlesztésébe kezdtek. A cél az volt, hogy a légi fotózáshoz digitális gépet használhassanak analóg helyett. Mivel egy ilyen kamera több százmillió forintba is kerülhet, a két fiatal saját maga alkotta meg a gépet, amire így csak 10-20 millió forintot költöttek.
A Bakó Gábor és csapata által fejlesztett fényképezőgép jelenleg az egyetlen a világon, amely a legnagyobb felbontású és a legjobb minőségű légi felvételek elkészítésére alkalmas. A találmány lényeg a gyorsaság, mivel ezzel és a kiolvasási sebességével érik el a nagy terepi felbontást. Ez azért fontos, mert a légi fotózásnál lényeges szempont, hogy a 200 km/h sebességgel száguldó repülőből olyan képek sorozatát lehessen készíteni, amelyek lefedik egymást. Ezen kívül nem csak a látható tartományban, de más spektrumokon is lehet vele fényképezni.
Kovács Gábor, az ELTE Geofizikai és Űrtudományi tanszékének munkatársa szerint a légi fotózást első sorban az önkormányzatoknál hasznosíthatják, a felszín folyamatos változásával szükség van új térképekre. Emellett szükség van az eredményeire az erdőgazdálkodás, a környezetvédelem területén is, valamint a katasztrófavédelem is adhat ilyen jellegű megbízásokat. Az OzoneNetwork csütörtöki este 22.00 órakor kezdődő Egyenlítő műsorában a vendégek két tévhitet igyekeznek eloszlatni, miszerint a légi fotózás nem lehet a műholdak versenytársa, és nem kell félnünk attól, hogy a magasból esetleg megfigyelnek minket.
http://ozonenetwork.hu/ozonenetwork/o3/20120227-egyenlito-88-adas-legi-fotozas.html