2014. augusztus 27. - A WWF nemzetközi környezetvédelmi szervezet és a Coca Cola vállalat bejelentette, hogy nagyszabású, 7 évig terjedő együttműködésbe kezdenek a Duna és ártere élővilágának helyreállításáért.
A nagyszabású program célja, hogy 2020-ra 12 millió m3 édesvíz kerüljön jobb ökológiai állapotba a Duna vízgyűjtőjén.
Erről az összefogásról, és a célkitűzés fontosságáról mesélt Ereifej Laurice, a WWF Magyarország Vizesélőhely Program regionális vezetője, és Andok Ágnes, a Coca-Cola kommunikációs vezetője.
Ereifej Laurice arra hívja fel a figyelmet, hogy több csoportra lehet bontani a Duna és ártere körüli problémakört. Az egyik a fizikai, azaz a hidromorfológiai problémák esete. A Duna esetében ez azt jelenti, hogy az egykori folyó, és természetes ártere elszakadt egymástól. A WWF munkatársa arról mesélt, hogy az elmúlt 150 évben a folyószabályozások miatt az ártér 80 százalékát elveszítettük. Egy egészséges folyóvízi rendszert - az élővilágát - a különböző árvízvédelmi beavatkozások hátrányosan befolyásolnak, ilyenek például a mesterségesen emelt töltések. De nem csak a töltésekkel nyúlt bele az emberi kéz az egészséges folyóműködésbe, hanem a hosszanti átjárhatóságot is blokkolták a folyók fölé épített vízierőművekkel, valamint a folyóból történő kotrás, azaz anyagkivétel ugyanolyan problémát jelent az élővíz ökológiájában. Nem mindegy ugyanis, hogy a főágból, vagy a mellékágból veszik ki a hordalékot, mert a főágból történő anyagkivétel nem tesz jót a folyóvízi rendszernek. Ha a főágból eltávolítják a hordalékot, akkor a folyó bevágja magát a medrébe, egyre mélyebbre kerül a folyó, és a hullámtér folyamatosan töltődik, így folyamatosan nő a két szint közötti távolság.
Magyarországon kétmillió ember kapja az ivóvizet a Duna menti parti szűrésű kutakból.
További érdekes információkat tudhatnak meg, ha megnézik az Egyenlítőt az OzoneNetwork tévén.
http://videa.hu/videok/nagyvilag/2014.08.28.-vitorlazo-repulok-dunai-arter-OB796007sVyGyHRi