2014. augusztus 26. - Nincs másfél milliárdos lepkekár.
Legalábbis ezt állapítja meg az új, független szakértői vélemény annak a kokadi férfinak az ügyében, akitől ekkora összegű kártérítést követel az ügyészség. A vád szerint a területén kivágott cserjékkel állítólag elpusztított egy ott élő védett lepkefajt. A védője azt mondta: az új vélemény szerint inkább hasznos munkát folytatott védence. Ha megnyerik a pert, a gazdát akár több 10 millió forintos perköltség is megillet.
Két évvel ezelőtt döntött úgy Gabnai Ernő, hogy az elvadult földterületét rendbe teszi és legelőt alakít ki egy részén az állatainak. Mint erdész tudta, hogy ehhez engedélyek kellenek. Meg is kérte azokat, és sehol nem utasították el. Igazán akkor lepődött meg amikor tavaly karácsonykor kapott egy levelet, amiben károkozás miatt másfél milliárd forint kártérítést kért tőle a Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség. A gyérítéssel ugyanis állítólag kiirtott egy rendkívül ritka és értékes lepkefajt.
- Nem akartam hinni a szememnek ahogy olvastam a bírságot, éppen 2013 karácsonya előtt jött meg az ügyészségtől a levél. Biztos voltam benne, hogy rossz helyre küldték vagy valami számítási hibát vétettek – mondja Gabnai Ernő.
A keleti lápi bagolylepkének egyedenként 250 ezer forint az értéke. A vádirat szerint hatezer pusztult el belőle. A terület tulajdonosa azt mondja, hogy ő soha egyet nem látott korábban belőlük, és erről a feljelentő Hortobágyi Nemzeti Park természetvédelmi őrei sem szóltak, pedig oda is elküldte a gyérítésről az engedélykérelmet.
Zeke László, Gabnai Ernő ügyvédje szerint abszurd, hogy másfél milliárdra perlik ügyfelét. Ráadásul az ő álláspontja szerint senki nem tudta eddig bizonyítani, hogy ott voltak egyáltalán védett lepkék. Hozzátette: őt igazolja a most elkészült független szakértői vélemény is, amiből az derül ki, hogy a gazda semmilyen kárt nem okozott a területén.
- Sőt továbbmegy a szakvélemény annyiban, hogy megállapítja, hogy aktív természetvédelem történt, tehát olyan tevékenység, ami egyébként hasznos, szükséges az ilyen jellegű lápos természetvédelmi területeknek a megóvására – hangoztatta az ügyvéd.
A Hajdú-Bihar Megyei Főügyészségen hétfőn kapták meg ezt a független szakértői véleményt, még tanulmányozzák. A főügyész azt mondta: ők a természetvédelmi törvény alapján indítottak kártérítési keresetet.
- Az igazság, hogy éppen a bíróságon a felelősség és a feladat, hogy eldöntse, hogy az a kár bekövetkezett-e és ha igen, milyen mértékű. Ennek a vizsgálata, a bizonyítása most még folyamatban van – nyilatkozta Jónáné Pocsai Edit megyei főügyész.
A per október másodikán folytatódik a bíróságon. Az új szakértői vélemény alapján akár ítélet is születhet, de addig még az ügyészség is elállhat a pertől. Ha így történik, a földtulajdonost illeti a több 10 millió forintos perköltség, amit az államnak kell kifizetnie. Kababik László