2014. szeptember 17. - Első alkalommal rendezték meg idén a Svéd FjällRäven Vándortúra mintájára a 110 kilométeres túra – csúnyán fogalmazva - magyar változatát.
Magyarországon Aggtelekről startoltak a résztvevők, és öt nap alatt Felsőtárkányig gyalogoltak el. A főszervezők a FjällRäven megrendezésével a vándortúrázás hagyományait szeretnék újjáéleszteni Magyarországon.
Az ötlet 2013-ban lépett a megvalósulás első szakaszába, amikor Nyári „Nagyfehér” Tamás és Beszédes Zsolt, a FjällRäven Vándortúra főszervezői egy próba túrát tettek, hogy felmérjék az adott terep adottságait, valamint arra keresték a választ, hogy egy ember, még a komfortzónán belül maradva egy nap hány kilométert képes megtenni. A főszervezők először sokkal nagyobb távokat tettek meg, aztán redukálták a napokra lebontott hosszokat, hiszen ilyenkor nem csak a gyaloglás terheli meg a szervezetet, hanem a túrahátizsák is, amiben a teljes menetfelszerelést kell cipelni. A hátizsákok űrtartalmát tekintve a nők részérére az 55 liter az optimális, a férfiak pedig bátran választhatnak egy 65-70 literes hátitáskát. A túrazsákok súlya körülbelül 10-15 kilogramm, és a váltásruhák mellett helyet kell szorítani a sátornak, a hálózsáknak, és a polifoamnak, és a gázkészüléknek is.
Beszédes Zsolt arról mesélt, hogy a magyar túrán résztvevők azt mondták, a skandináv és a magyar túrát nem lehet összehasonlítani. A Svédországban rendezett vándorút sokkal meditatívabb, mert a városoktól is messzebb van, valamint a hatalmas terület kiterjedése miatt mély térélményt ad a túrázóknak. Magyarországon a változatos terepviszonyoknak köszönhetően teljesen más hangulatot nyújtott a résztvevőknek.
Ha érdekli, hogy egy több napos nomád túrára vállalkozva mivel kell számolni, nézze meg szeptember 18-án az Egyenlítő című műsort az OzoneNetwork tévén, ahol Nyári „Nagyfehér” Tamás, és Beszédes Zsolt, a Magyarországon megrendezett FjällRäven Vándortúra főszervezői osztják meg tapasztalataikat.
http://videa.hu/videok/nagyvilag/2014.09.18.-fjllrven-vandortura-7FuxonLYd5lhULbw