2014.09.19 . - Somogyban az erdőgazdálkodásra, a turizmusra és a mezőgazdaságra lehetne alapozni a következő hét évben.
A megyei tudományos és gazdasági élet szereplői találkoztak a Kaposvári Egyetemen, hogy pontos elemzést készítsenek a megye erősségeiről és a megye lehetséges kitörési pontjairól. Ez azért is fontos, mert a 2014-2020-as uniós ciklusban hazánk 700 milliárd forint támogatást kap majd.
- Somogy megye második helyet vívta ki a megyék közötti rangsorban multidiszciplináris agrártudományok szempontjából, állatorvosi tudományok szempontjából harmadik helyet, ez is nagyon jó. Növénytermesztés és kertészeti tudományok szempontjából az ötödik helyen végzett, ahogy a multimédia ágazatban is a pályázati benyújtás tekintetében és az élelmiszertudományok tekintetében pedig a nyolcadik helyet sikerült kivívni. Én azt gondolom, hogy ez mutatja azt, hogy megvan a potenciál ebben a megyében.
A Nemzeti Innovációs Hivatal szakértője szerint jó helyezéseket ért el a megye a kutatás-fejlesztési innovációs pályázatok tsorán 2008 és 2014 között. A helyi tudományos és gazdasági élet szereplői találkoztak a Kaposvári Egyetemen, hogy meghatározzák a jövő fejlesztési irányait. A szakemberek szerint kitörési pont lehet a turizmus, az agrárium, az élelmiszer feldolgozás valamint az erdőgazdálkodás
Sitányi László, igazgató, DDRFÜ:
- Ne rönkfaként adjuk el az erdőt, hanem lehetőleg bútorként vagy minél magasabb értékű végtermékként és itt még számtalan innovatív ötlet lehet, tehát ami felé a világ halad, hogy azok amik esetleg régen azt gondoltuk, hogy hulladék vagy melléktermék, azokat is próbáljuk feldolgozni.
A 2014-2020-as tervezési időszakban hazánk várhatóan több mint 700 milliárd forint uniós forrás érkezik. Azt még egyelőre nem lehet tudni mennyi pénz érkezik Somogyba, de a szakemberek célja, hogy a forrást minél hatékonyabban használják fel.
Neszményi Zsolt, kormánymegbízott, SMKH:
- A kormányhivatal összehívta a vállalkozásokat, a Somogy megye legnagyobb cégeit, a civil szférát, a kamarákat, a Kaposvári Egyetemet és az ő véleményük bele fog kerülni ebbe a stratégiába. Én azt gondolom, hogy egy nagyon fontos nap a mai.
A Somogy Megyei Kormányhivatal együtt gondolkodásra hívta a helyi vezetőket. Jakó Gergely a Somogy Megyei Közgyűlés alelnöke szerint fontos, hogy nem a kormányzat szándéka, hanem a helyiek véleménye kerül be a tervezetbe.
Jakó Gergely, alelnök, Somogy Megyei Közgyűlés:
- Soha nem lesz ilyen lehetőség szerintem az elkövetkezendő időkbe, úgy gondolom, hogy ez a hét év kötelezően a cselekvés ideje kell, hogy legyen a vállalkozások tekintetében. Aki most nem lép, minden bizonnyal lemarad.
Azok akik nem tudtak részt venni a találkozón, észrevételeiket még megtehetik a Somogy Megyei kormányhivatal honlapján, egy kérdőív segítségével.