2015. július 22. - Fóris Norbert egy 22 éves egyetemista, emellett humorista, és több sportágban is bajnoki címet nyert.
Norbi születése óta látássérült és négy évet várt, hogy a megfelelő segítőkutya kerülhessen mellé. Hogy milyen az élet a vakvezető kutyával? Miért van csengő a kutyák nyakában? A fiatal fiú erről is mesélt.
Norbi számos díját felsorolni is nehéz, de sportteljesítményei közül mindenképp meg kell említeni, hogy tizenkétszeres magyar dzsúdó-bajnok. Az egyetemistát a cselgáncsban egyébként a puffanó hangok fogták meg, pontosabban az, ahogyan a küzdelem során tompítják magukat a sportolók. A stand-upoló fiatal egyébként napi tíz kilométert fut, a Félmaratonra készül, valamint teljesítménytúrázik is. A helyváltoztatással történő mozgásformákhoz egyébként látó ember segítségre van szükség, hiszen ahogy Norbi fogalmaz, a vakvezető kutya nem GPS.
A Luna névre keresztelt eb két és fél éve segíti Norbit, aki egyébként négy évet várt rá.
A fiú még nem töltötte be 18. életévét, amikor benyújtotta a kérelmét, hogy vakvezető kutyát igényelne. Luna előtt egy Tüttő nevet viselő kutyával próbált összeszokni, de nem tudtak hatékonyan együtt dolgozni. Fontos, hogy a kutya habitusa és fizikuma is illeszkedjen az adott emberéhez, ezért is várt Norbi olyan sokat Lunára. Mielőtt egy vak emberhez kerülne egy vakvezető kutya, egy átadó tanfolyamon kell részt venni. A vakvezető kutyák a közlekedésben segítik az embereket. Norbi eleinte nehezen bízott meg újdonsült társában, hiszen előtte fehér bottal járt. A segítőkutyák instrukciók alapján keresnek lépcsőt, ajtót, vagy éppenséggel buszmegállót. Amikor a négylábúakon hám van, akkor az állatok dolgoznak, így idegeneknek simogatni sem szabad őket. Az ebek nyakában pedig azért is van csengő, hogy ha elengedik őket, akkor a gazdáik tudják, hogy merre kóborolnak. Lunát egyébként naponta négyszer sétáltatja és engedi el Norbi, így ki tudja magát játszani a hebrencs labrador. A kutyus vérmérséklete miatt az egyetemista szigorúan fogja Lunát, aki csak akkor pajkos, ha lekerül róla a hám. Norbi azt mondta, hogy a közlekedés egyre inkább akadálymentesített, de nagy gond számukra, hogy a metró mozgólépcsőjén nem tudnak megállított lépcsőn fel-, vagy lemenni, hiszen Luna épségét kockáztatja a mozgólépcső használata során. Nem igazán szokták megengedni nekik, hogy álló lépcsőn közlekedjenek, mert ezzel feltartanák az embereket. Pedig a mozgólépcső használata problémás, mert a kutyus lába, vagy a farka is beakadhat, ami sérülést okozhat. Norbi azt is elmondja, hogy ha valaki segíteni szeretne, akkor mindig kérdezze meg, hogy szükség van-e segítségre, és csak abban segítsenek a látássérülteknek, amit elmondanak.
Sokan elbizonytalanodnak, hogy mi a megfelelő szóhasználat a látássérült emberek esetében. Norbi rámutat, hogy tulajdonképpen a látássérült megnevezés egy gyűjtőfogalom, amibe beletartozik a gyengén látó és a vak is, és neki egyáltalán nem gond, ha vak emberként nevezik meg.
Nézzék meg július 22-én este 11 órától az Egyenlítő című műsort az OzoneNetwork tévén, melynek vendégei lesznek Fóris Norbert egyetemista és sportoló, valamint hű társa, Luna. A műsor első felében pedig a ló-AIDS-ről lesz szó.
http://videa.hu/videok/emberek-vlogok/egyenlito-2015.-julius-22.-howgInuFGLSXOFXs