2016. április 23. - Több mint 15 milliárd fával csökken a Föld erdőállománya minden évben az erdőirtás, a földhasználat megváltozása, a városiasodás és a helytelen erdőgazdálkodás miatt. Nem segíti a helyzetet a klímaváltozás sem, eképpen veszélybe kerültek a hazai bükk-, lucfenyő- és feketefenyő-erdők.
Az elmúlt időszakban Magyarországon és Európában is nőtt az erdőségek nagysága. Nagyon kevés viszont az idős, 120 évesnél idősebb erdő itthon, és azok is veszélyben vannak.
120 év az a vágáskor, amelynél a legtöbb erdőt már nem tartják meg. Pedig legalább 150-200 év kell ahhoz, hogy az erdő elkezdődjön újra természetessé válni, és 500-600 év szükséges ahhoz, hogy valóban kiteljesedjen, mint természetes rendszer.
Magyarországon az idősnek mondható erdők aránya csupán 2 százalék körül van, ami rendkívül alacsony természetvédelmi szempontból. Ezeknek egy része nem védett, és olyan erdőgazdálkodás folyik benne, amelynek vége a fakitermelés.
Az erdők helyzetét nehezíti a klímaváltozás is. A párás, hűvös klímát kedvelő bükk például emiatt valószínűleg vissza fog szorulni, bár nem olyan mértékben, mint ahogyan azt sokan gondolják.
Az őshonos fafajok jelenléte továbbra is rendkívül fontos. Elsősorban az erdőgazdálkodás módszereinek terhét kellene levenni az erdőkről, mert olyan stresszt hordoznak, amelyet a globális felmelegedés miatt még rosszabban viselnek el - magyarázta Gálhidy László, a WWF Magyarország erdővédelmi programvezetője a Kossuth Rádió Közelről című műsorában.
Szerinte Magyarországon nem érdemes már olyan fafajokat telepíteni, amelyek nem őshonosak, mert nem bírják elviselni a klímaváltozást. Így lényegében ki kell vágni az összes hazai lucfenyőerdőt, mert túlságosan száraz és meleg helyre ültették őket már annak idején is. Igaz ez a feketefenyőre is, amelyből a legtöbb a Balaton-felvidéken található - vetítette elő.