Nyílt levél Gyurcsány Ferenc részére Verespatak ügyében

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Nyílt levél Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr részére Verespatak ügyében

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

A romániai Verespatakra tervezett aranybánya ügyében fordulunk Önhöz levelünkkel.

Mint ismeretes, a kanadai többségi tulajdonú Rosia Montana Gold Corporation Európa legnagyobb külszíni fejtésű aranybányáját tervezi megvalósítani Verespatakon. A mindössze 17 évig működő bányaüzemben legfeljebb 800 főt foglalkoztatnának, ugyanakkor a létesítmények megépítéséhez több mint 2000 főt kellene kitelepíteni, és három település, 10 templom és 12 temető, a világon egyedülálló római kori régészeti örökség és egy négy hegy által meghatározott festői táj esne áldozatul. A beruházás keretében használt cianidos technológia kockázatait már ismerjük Magyarországra az Aurul vállalatnál 2000 januárjában bekövetkezett balesetből és annak következményeiből. A Verespatakra tervezett létesítmények összkiterjedése az Aurul üzemének negyvenszerese lenne.

A múlt héten lezajlott két magyarországi (aug. 28. Szeged, aug. 29. Budapest) közmeghallgatás bebizonyította, hogy a kanadai beruházó nem felkészült a verespataki aranybányanyitás környezeti kockázatainak megelőzését illetően. A közmeghallgatásokon a cég képviselői nem válaszoltak érdemben a környezeti veszélyekkel kapcsolatos konkrét kérdésekre, így nem tudták eloszlatni a környezeti kockázatokból eredő aggodalmakat. Megtudtuk például, hogy nem készítettek modelleket a 185 m-es völgyzárógát teljes átszakadására, és kiderült, hogy nem foglalkoznak a nehézfémek Magyarországra átterjedő hatásával sem. Nem válaszolt a beruházó arra sem, milyen pénzügyi garanciák biztosítják a fedezetet a balesetek kártérítéseire és a bányaművelés utáni rekultivációra. A közmeghallgatásokat így a cég csupán saját imázsának szépítésére használta, és félő, hogy a román kormányt annak anyagi érdekeire hivatkozva megnyeri a beruházásnak.

Eközben köztudott, hogy a központi költségvetési intézkedések miatt a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium súlyos forráshiánnyal küzd, és a diplomáciai súlya is csekély. Verespatak ügyében nélkülözhetetlen a beható szakértői munka, amely az engedélyezési eljárás során gyakorolható diplomáciai nyomást megalapozza.

Ezért kérjük Miniszterelnök Urat, hogy a magyar kormány a jelenleginél erőteljesebben lépjen fel a beruházás megakadályozásáért. Továbbá kérjük, több forrás biztosításával tegye lehetővé a szakmai állásponton dolgozó magyar hatóságoknak, hogy megalapozottabb véleményt tudjanak készíteni. Magyarország gyakoroljon kétoldalúan és európai szinten is komolyabb diplomáciai nyomást Romániára, hogy az ne engedélyezze az esztelen verespataki bányanyitást.

Budapest, 2006. szeptember 4.

Köszönettel és tisztelettel:

 Paulovics Péter                       Dr. Farkas István
 Csemete Egyesület           Magyar Természetvédők Szövetsége

 Nemes Noémi                         Jávor Benedek
 Greenpeace Magyarország           Védegylet
Válaszcím: Magyar Természetvédők Szövetsége, 1091 Budapest, Üllői út 91/b; Tel./Fax: 216-7297

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.