Vagyonvesztés az erdészeteknél (Magyar Mezőgazdaság/Erdőgazdaság és Faipar)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. június 17. - Az Országgyűlésben folyó, agrárkérdésekkel kapcsolatos munkába betekintő összeállításunk ezen a héten az erdőgazdaságokban tapasztalt, a vagyongazdálkodás visszásságait firtató képviselői interpellációt, illetve a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára által erre adott választ ismerteti

KÉRDEZ: FEHÉRVÁRI TAMÁS (FIDESZ)
Fehérvári Tamás interpellációt nyújtott be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez: „Milliárdos vagyonvesztés az erdészeti társaságoknál?" címmel.
Az elmúlt hetek nagy port kavaró híre volt, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. milliárdos kárt okozó szabálytalanságok miatt vizsgálatokat rendelt el négy állami tulajdonú erdészeti társaságnál. Az ügy lényege, hogy a társaságok vezetői szabálytalanul, a saját belső szabályaikat is megszegve árfolyam-fedezeti ügyleteket kötöttek a rájuk bízott vagyonnal. A Kisalföldi Erdőgazdaság, a Kiskunsági Erdőgazdaság és a Bakonyerdő euró milliárdokat bukott a bankok közvetítésével nyélbe ütött ügyleteken. A Bakonyerdőnél egyenesen odáig fajult a helyzet, hogy a cég vagyonelemeinek csaknem száz százalékát terheli banki jelzálogjog. Mint a képviselő mondta, olyan ez, mintha valakik - egyfajta rejtett privatizációs céllal - elértéktelenítenék és így olcsón átjátszanak az állami vagyont a különböző magántársaságoknak.
- Mi folyik itt, ebben az országban? Ugyan miféle állami ellenőrzési rendszer működik, már ha működik, ha ezeket az ügyleteket a belső szabályzatok ellenére meg lehet csinálni? Ezeknek az erdőgazdaságoknak az igazgatótanácsaiban és a felügyelőbizottságaiban az önök által delegált tagok ülnek. Nekik joguk és kötelességük is egyben, hogy ellenőrizzék a gazdaságok tevékenységét. Az ő szerepükkel ezekben az ügyekben két gond is van. Ha tudtak a kétes üzelmekről, akkor bizony őket is felelősség terheli, ha pedig nem tudtak róla, akkor nem alkalmasak arra a feladatra, amivel megbízták őket, hiszen át lehetett őket verni. Mindamellett felmerül a kérdés: nem lenne-e helyesebb az igazgatótanácsokba és a felügyelőbizottságokba a semmivel sem törődő, s csak a pénztárnál a tiszteletdíjukért sorban álló pártdelegáltak helyett valódi szakembereket kinevezni?
Ezek alapján kérdéseim a következők: milyen lépéseket tervez az ön által irányított minisztérium a milliárdos vagyonvesztés következményeinek mérséklésére? Hogyan, milyen módon tervezik a milliárdos vagyonvesztésért felelős vállalati vezetők felelősségre vonását? Vizsgálják-e ebben a körben az igazgatótanácsi és felügyelőbizottsági tagok felelősségét is? Végül, de nem utolsósorban: a vagyonvesztést már megint az állam nyeli le? A felelősök széttárják majd a kezüket, s megint továbbállnak, néhányan pedig megint jót kacagnak, zsebükben az adófizető polgárok pénzéből nyerészkedett milliárdokkal?

VÁLASZOL: GŐGÖS ZOLTÁN ÁLLAMTITKÁR
Fehérvári Tamás interpellációjára Gőgös Zoltán földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár válaszolt: - Lehet, hogy ön előtt nem teljesen világos, de az erdőgazdaságoknak csak a szakmai felügyelete, mármint a működési felügyelete tartozik az FVM hatáskörébe a hatóságaink által, a vagyonkezeléssel kapcsolatos felvetései alapvetően nem az FVM-et érintik, de miután nekünk címezte a kérdést, természetesen válaszolok rá. Mindenekelőtt szeretném megjegyezni: a felkavaró hír nem az volt, hogy a Nemzeti Vagyonkezelő vizsgálatot rendelt el az erdészeti társaságoknál, hanem az, hogy ezeknél az erdészeti társaságoknál szabálytalanságokat követtek el a társaságok vezetői, és ez, ha talán nem is milliárdos, de jelentős vagyonvesztést okozott. Ismereteim szerint a Pénzügyminisztérium vezetése az állami vagyon védelmét alapvető fontosságú kérdésnek tartja, és megköveteli, hogy ennek a követelménynek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. is hatékonyan érvényt szerezzen. Kormányzati szinten mindig elvárás, hogy az MNV teljes körű és mindenre kiterjedő vizsgálatot folytasson le az ügyben, és azokat, akik megszegték a társaságok szabályzatait, figyelmen kívül hagyták a vagyonvédelem szempontjait, ha őket más módon felelősség terheli, felelősségre vonják. Egyébként, amint a tudomására jutott a magyar állami vagyonkezelőnek, hogy ilyen ügyletek megtörténtek, minden lehetséges intézkedést megtett a kár mérséklésére, illetve elhárítására. A többi között a pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó bankokkal is felvették a kapcsolatot a kárcsökkentés érdekében, már csak azért is, mert nem kizárható, hogy ezek a bankok nem teljes körű, a tényleges kockázatokat nem feltáró tájékoztatást adtak az erdészeti társaságnak, tehát bizonyos felelősség őket is terhelheti.
Teljesen légből kapott és rosszindulatú az a felvetés, hogy a privatizációt valamilyen módon előkészítő értékcsökkentő akcióról lenne szó, már csak azért is, mert az erdőgazdaságoknak állami tulajdonban kell maradniuk, továbbá az, hogy vagyonvesztés történt, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy valakik a saját zsebükre, a saját érdekükben terhelték volna le az állami vagyont. Ilyen megállapítást a vizsgálat eddigi eredményei alapján egyelőre nem lehet tenni, de elfogadom, hogy ez gondatlanság és felelőtlenség, és a gondatlanságnak is meg kell, hogy legyen a törvényes következménye.
A vizsgálat kiterjed mind a vállalatvezetők, mind a testületek esetleges felelősségére. A képviselő úr például konkrétan említi a Bakonyerdő Zrt.-t, ahol megállapították, hogy megsértették a szerződéskötésre vonatkozó belső szabályzatokat: a vétkes személyeket azonnali hatállyal felmentették. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vezérigazgatóját a legalaposabb tényfeltáró vizsgálatra utasította a pénzügyminiszter úr, és elvárja, hogy az ügyben a tisztségviselők személyes felelősségre vonásáig terjedően minden szükséges intézkedésre sor kerüljön. H. GY.


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.