Karácsonyfát egy életre? (Szabad Föld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. december 29. - GYEREKKOROM EGYIK LEGSZOMORÚBB MESÉJE a kis fenyőfáról szóló volt. Ami a legnagyobb örömet okozza kicsiknek és nagyoknak szenteste, az pár hét múlva lecsupaszítva, szinte meggyalázva fekszik a szemetesláda mellett a januári fagyban. De tényleg törvényszerű, hogy a történet minden esetben így végződjön?
Habár a karácsonyfa-állítás csak a XIX. században lett széles körben elterjedt divat hazánkban, ma már elképzelhetetlennek tartjuk nélküle a szeretet ünnepét. Magyarországon körülbelül kétmillió fenyőfát vágnak ki az évnek ebben a szakaszában, és ennek majd' egynegyede az eladók nyakán marad. A többi fa pedig - amit ezer-ötezer magyar forint ellenében viszünk haza - január 6. után a hulladékégetőben vagy szeméttelepen végzi. Az év első hónapjában utcára tett fenyőket hatalmas konténerekkel szállítják el, az összegyűjtés, majd „ártalmatlanítás" költsége pedig milliókba kerül - csak Budapesten és környékén.
A sanyarú sorsú fenyők között pedig akad mindenféle. Olcsóbb erdei fenyő, drágább nordmann, előkelő ezüstfenyő vagy hosszú leveleit gyorsan hullató luc. A fák nagy részét Nyugat-Magyarországon termesztik, de az Alföldről is beszerezhetünk, innen a fekete és az erdei fenyő származik. A szakemberek szerint a karácsony előtti tömeges fakivágás nem jár környezetromboló hatással, hiszen ezeket a fákat direkt ilyen célból ültetik.
Olyan, mint a vágott virág - rövid, de szép élete van.
A természetvédők azonban nem értenek egyet ezzel, éppen ezért buzdítanak a földlabdás fenyő vásárlására. A gyökeres fenyő azért jó választás, mert egyrészt nem kerül a szenteste egy fa „életébe", másrészt karácsonyfánk az ünnepek után is kertünk éke lehet, mi pedig - vagy akár unokáink is - még évek múltán is gyönyörködhetünk benne. Azonban, ha nem figyelünk oda pár fontos részletre, a kiültetett fenyő hamar elpusztulhat. Vásárláskor fontos ügyelni a fa méretére, nem érdemes ugyanis hatalmas gyökeres fenyőt hazavinni. Az ideális méret 100-150 centiméter között mozog. Általában a 4-6 éves csemeték nőnek ilyen magasra, földlabdával együtt pedig mindössze 20-25 kilósak. Ha kiválasztottuk az ideális karácsonyfát, még nincs nyert ügyünk, hiszen nagyon fontos annak megfelelő tárolása. A fenyő ugyanis, hogy a fagy ellen védekezzen, gyökereibe préseli a vizet, ami a kis földlabdában hamar elveszhet, így a fa könnyen kiszáradhat. Érdemes már az ünnepek előtt két nappal nagyobb cserépbe ültetni, szentestén pedig, nem túl meleg helyiségben felállítani, és az ünnepek után hamar, még vízkereszt előtt kihozni a fűtött szobából. Amíg benn van, ügyeljünk arra, hogy a radiátortól minél távolabbra állítsuk fel, és gyakran permetezzük vízzel - persze csak ha nincsenek rajta elektromos égők. Később pedig fokozatosan szoktassuk vissza a kinti ídőjáráshoz, ne azonnal ültessük ki a  szobahőmérséklet után a fagyba - ez a föld keménysége miatt nem is lenne olyan egyszerű -, először hűvös, fűtetlen helyen tároljuk, pincében vagy akár a lépcsőházban. És ne felejtkezzünk meg a rendszeres öntözésről sem. De ha nincs hely, hogy fánk pár héten belül kertünk dísze legyen, vagy csak nem akarunk fenyőerdőt ültetni a ház köré, még mindig nem kell lemondanunk az élő karácsonyfáról. Ajándékozhatjuk önkormányzatoknak, óvodáknak, iskoláknak, közhasznú szervezeteknek, akik szívesen fogadják az egészséges facsemetéket.
Vagy választhatjuk a bérkarácsonyfát a vágott helyett. Elsőként a Hulladék Munkaszövetség, a Humusz és a Rügyecskék Alapítvány foglalkozott a fővárosban fák visszavételével, de egyre több faiskola is részt vesz az akcióban és fogadja be az egyszeri karácsonyfákat. Hardi Judit






© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.