Munkához, jövedelemhez jutnak (Magyar Mezőgazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. július 6.
Az elmúlt tíz-tizenöt évben nagyot fordult a világ nálunk is. Az emberek jelentős része ismét felfedezte az erdők csendjét, a természetes alapanyagokat, a növényvédő szerektől mentes terményeket, a falu által kínált sajátos hangulatot, környezetet, nem is szólva a hagyományos ételekről, italokról. Uniós csatlakozásunk óta Brüsszel külön pénzforrásokat is biztosít, hogy e természetes emberi igényhez a feltételeket biztosítani tudjuk, óvhassuk természeti értékeinket, aktív kikapcsolódásra ösztönözzük honfitársainkat. Külön öröm, hogy ebből az államilag is támogatott törekvésből, a fejlesztésekből a vidéken élők ugyancsak előnyhöz, pontosabban munkához, jövedelemhez jutnak.
A falusi turizmus már ismert jövedelem-kiegészítő tevékenység vidéken, a kerékpárutak, ha lassan is, de épülnek a természetbarátoknak. Közben akadnak egyéb újdonságok is, amelyek további lehetőségeket kínálnak a kikapcsolódásra, egyúttal munkalehetőséget, jövedelmet az ott élőknek.
Nemrég például új turisztikai központot avattak Somogy megyében, a háromfai horgászparadicsomban. Az 54 hektáron elterülő víztározó mellett, érintetlen természeti környezetben található, mintegy 90 millió forint értékű vállalkozói beruházást az Európai Unió és a magyar kormány 36 millió forinttal támogatta.
A kivitelezők környezetbarát módon, a természeti értékek megőrzésével valósították meg az elképzeléseket, hét vendégszobát, huszonegy szállásférőhelyet, százfős rendezvénytermet, éttermet és szociális helyiségeket alakítottak ki a létesítményben, amely akadálymentes közlekedést biztosít a mozgáskorlátozott vendégeknek is.
A tó eddig is népszerű horgászhely hírében állt, rendszeresen ad otthont hazai és nemzetközi versenyeknek. A jövőben a térség idegenforgalmának bővülését és a falusi turizmus fejlődését is elősegíti a szálláskapacitás növelése, a vendégfogadás feltételeinek javulása.
Közben, ugyancsak Somogyországban, Kardosfán ökoturisztikai és konferencia központ épül. A Zselic dombjai szinte kínálták magukat, így azután érthető, hogy a Somogyi Erdészeti Zrt. ezt a vidéket választotta. A 324 millió forintos beruházás a Regionális Fejlesztés Operatív Program (ROP) 136 millió forintos támogatásával valósul meg; az erről szóló támogatási szerződést néhány hete a helyszínen írták alá.
Barkóczi István, a mintegy 80 ezer hektáros területen gazdálkodó társaság vezérigazgatója annak a reményének adott hangot, hogy a jövő év szeptemberére elkészülő új létesítménynek köszönhetően az eddigieknél nagyobb létszámban keresik majd fel a Zselic természetvédelmi területeit, egyúttal felfedezik a környék néprajzi, építészeti és kulturális értékeit.
A Kaposvártól mintegy 25 kilométerre található Kardosfán megépülő, közel félszáz vendég elszállásolására alkalmas központ a tervek szerint konferenciáknak, továbbképzéseknek, erdei iskolának is otthont ad, egyúttal a lovasturizmus egyik központja is lehet, amolyan kiindulópont a társaság tucatnyi vadászházához. Mint megtudtuk: a ROP az egyik legnépszerűbb, s legsikeresebb európai uniós program, amely a régiók számára 110 milliárd forint felhasználását teszi lehetővé. A lassan kifutó programra beérkezett több mint 2000 pályázatból 500 kapott támogatást a kitűzött célok megvalósításához.
GY.A.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.