2006. július 12.
A mezőgazdasági területek erdősítésére ez év július 31-éig támogatási kérelmet lehet benyújtani –az MVH által rendszeresített nyomtatványokon - az Állami Erdészeti Szolgálat területileg illetékes igazgatóságára, személyesen vagy postai úton. A támogatás igénybevételének feltételeit a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv alapján a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garancia Részlege társfinanszírozásában megvalósuló támogatások igénybevételének általános szabályairól szóló, 13112004. (IX. II.) FVM rendelet 3-4., valamint a 13212004. (IX. II.) FVM rendelet 6-12. paragrafusai tartalmazzák.
Magyarországon, a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) keretében az erdősítéshez nyújtott támogatás részleteiről a 40/2005. (IV. 27.) FVM rendelet ad tájékoztatást. Ez a jogszabály egyben hasznos tanácsokkal látja el a mezőgazdasági területükön erdősítésre vállalkozókat, részletezve a támogatás célját és feltételeit. E támogatások célja három funkcióban fogalmazható meg: a mezőgazdasági szerkezetátalakítás elősegítése; az ország erdőterületének hosszú távon való mennyiségi növelése, minőségi javítása; továbbá az erdők közérdekű védelmi funkciójának fejlesztése.
Célok sokasága
E szűkszavú megfogalmazás mögött azonban az intézkedések céljainak nagy gazdagsága húzódik. Az általános célok között az erdők környezetvédelmi, gazdasági, szociálisközjóléti szerepének növelése, a vidéki foglalkoztatottság és a jövedelemszerzési lehetőségek bővítése, a vidéki lakosság életkörülményeinek javítása, a vidéki régiók tájképi és természeti örökségének megőrzése szerepel.
A gazdasági célok között a hagyományosakon - a fa anyagellátáson, az energia-és nyersanyag-felhasználás növelésén - túl a turisztikai hasznosítás, a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatása is szerepel. Amit pedig eleink évszázadokon keresztül, elhanyagoltak, az most pótlandó, így a fontos szempontok közé lépett elő az erdő levegőtisztító szerepe, széndioxid-megkötési, talajvédelmi, vízgazdálkodást szabályozó szerepének növekedése, a természetközeli erdők létesítésével a biológiai sokféleség, a biodiverzitás gazdagítása.
A felsorolt célok megvalósításával nem csak az ország erdősültségének növekedéséhez járulhat hozzá a gondos gazdálkodó, hanem az ország nemzetközi kötelezettségeinek - mint például a kyotói egyezmény, amely a széndioxid-felhalmozódás visszaszorítására született - teljesítését is segítheti.
Az erdőtelepítés Magyarországon főleg olyan területeken éri meg a szakértők szerint, ahol a mezőgazdasági termelés jelenlegi formái mellett-elsősorban a gyenge minőségű földeken - a növénytermesztés nem jövedelmező, illetve a szóban forgó területeken nagy kárt tesznek a szelek, a vízerózió, továbbá a belvíz. Az erdősítés tehát egy olyan „alternatív földhasznosítást" jelent, amely magában hordja a vidéki foglalkoztatottság és jövedelemszerzési lehetőségek bővítését is.
Vissza nem térítendő
Az NVT szorgalmazásában a mezőgazdasági területeken a telepítésre vállalkozó gazdák vissza nem térítendő támogatásban részesülnek. Ez három szakaszban valósul meg: az erdőtelepítés; a telepítés ápolásához adott támogatás 5 éven keresztül; valamint a telepítés miatti jövedelemkiesés pótlása. Ez utóbbi segítségre azért van szükség, mert a növénytermesztés évenkénti haszna ellenére, az erdő - anyagi értelemben -pár évig nem hoz hasznot a gazdájának.
Az erdőtelepítés támogatása - amit a szakemberek „első kivitel" szakszóval illetnek -két részből tevődik össze: az alaptámogatásból és az úgynevezett kiegészítő intézkedések céljainak támogatásából. Az első támogatási formából maga az ültetés és az azt megelőző tervezés, talaj-előkészítés, szaporítóanyag-beszerzés költségei fedezhetők. A másik formába az egyéb többletráfordítások - például az erdőtelepítés megóvása -tartoznak.
Fontos szempont, hogy a támogatás nem adható 1 hektárnál kisebb területre, valamint karácsonyfa-telepítéshez, egy vágásfordulóra létesített faültetvényre. Telepítés minden olyan területen végezhető, amely nem esik természetvédelmi korlátozás alá. így például nem lehet erdősí-teni védett természetes gyepeken. A természetvédelmi szempontokra tekintettel védett természeti területen erdőtelepítés kizárólag őshonos fafajokkal, természetkímélő módon és a termőhely-típusra jellemző elegyarányoknak megfelelően végezhető.
Előtérben az Alföld
A szakértők úgy vélik, hogy a jelentős támogatási összegek nyújtotta anyagi biztonság és az erdőlétesítéssel az erdők gazdasági, környezeti és társadalmi szerepének alaposabb és újszerű megközelítésű megismerése bizonyára fokozza a telepítési kedvet a magyar gazdálkodók körében. Különösen igaz lehet ez a megközelítés a kedvezőtlen adottságú régiókban, a víz, a szél, a belvizek és árvizek veszélyének kitett területeken, főleg az alföldi térségekben.
Joggal bízhatunk azonban abban, hogy az NVT-támoga-tásoknak köszönhetően, hosszú távon több százezer hektárral nő - a korábbi mostoha körülmények miatt visszaszorult - hazai erdőállomány. Mindez nemcsak a gazdálkodók, a mező- és erdőgazdaság, de az egész ország javára valósul majd meg.
GY.A.
A támogatási kérelem benyújtásának feltétele a 132/2004. FVM rendelet 6. paragrafusában meghatározott, az erdészeti hatóság által jóváhagyott erdőtelepítési tervdokumentáció. A támogatási kérelem formanyomtatványai beszerezhetőek az Állami Erdészeti Szolgálat területileg illetékes igazgatóságain, az MVH megyei kirendeltségein, valamint letölthetőek a www. mvh.gov.hu weboldalról, a Közlemények menüpontból.