A Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) keretében az erdősítéshez nyújtott támogatás célja a mezőgazdasági szerkezet-átalakítás elősegítése; az ország erdőterületének hosszú távon való mennyiségi növelése, minőségi javítása; továbbá az erdők közérdekű védelmi funkciójának fejlesztése.
A gazdasági célok között a hagyományosakon - a faanyagellátáson, energia- és nyersanyag-felhasználásának növelésén - túl a turisztikai hasznosítás, a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatása is szerepel. Amit pedig eleink évszázadokon keresztül elhanyagoltak, azt most pótlandóan a fontos szempontok közé lépett elő az erdő levegőtisztító, szén-dioxid-megkötési, talajvédelmi, vízgazdálkodást szabályozó szerepének növekedése, a természet közeli erdők létesítésével a biológiai sokféleség a gazdagítása.
Erdőt főleg olyan területeken éri meg telepíteni, ahol a növénytermesztés a jelenlegi formái mellett, elsősorban a gyenge minőségű földeken nem jövedelmező, illetve a szóban forgó területeken nagy kárt tesznek a szelek, a vízerózió, illetve a belvíz. A mezőgazdasági területeken a telepítésre vállalkozó gazdák vissza nem térítendő támogatásban részesülnek: pénz jár a telepítéshez, a telepítés ápolásához 5 éven keresztül, valamint a telepítés miatti jövedelemkiesés pótlására. Ez utóbbi segítségre azért van szükség, mert az erdő jó pár évig nem hoz hasznot a gazdájának. Az új telepítésekre 842-2780, az állomány ápolására évente 126-463, a kieső jövedelem pótlására pedig 13,86-281,9 euró használható fel hektáronként. (Az euró jelenlegi árfolyama 280 forint körül ingadozik.) A változó támogatási határokat azért állapította meg így az EU, mert például az erdősítésre használt fafajtól, a területek típusától függenek mind a költségek, mind a megtérülési idő, mind a létrehozandó erdő értéke.
Az erdőtelepítés támogatása két részből tevődik össze: az alaptámogatásból és az úgynevezett, kiegészítő intézkedések céljainak támogatásából. Az első támogatási formából maga az ültetés és az azt megelőző tervezés, talaj-előkészítés, szaporítóanyag-beszerzés költségei fedezhetők. A másik formába az egyéb többletráfordítások tartoznak, például a növekvő facsemeték megóvása.
Fontos szempont, hogy a támogatás nem adható 1 hektárnál kisebb területre, karácsonyfának való telepítésére, valamint egy vágásfordulóra létesített faültetvényre. Telepítés minden olyan területen végezhető, amely nem esik természetvédelmi korlátozás alá. így például nem lehet erdősíteni védett természetes gyepeken. A természetvédelmi szempontokra tekintettel védett természeti területen erdőtelepítés kizárólag őshonos fafajokkal, természetkímélő módon és a termőhely típusára jellemző elegyarányoknak megfelelően végezhető.
Az egyik legsikeresebb vidékfejlesztési program a mezőgazdasági területek erdősítése. Egyrészt viszonylag nagy - az összes forrás 10,6 százaléka - összeg áll rendelkezésre, ezeket az agrártárca sem kurtította meg átcsoportosításaival. Másrészt nagy az érdeklődés is: az igénylők három éve alatt 48,4 millió euró jogos támogatásra nyújtottak be pályázatot. Ennek kifizetését az agrártárca garantálja. Ez azért fontos, mert a megítélt és a kiutalt összegek között még nagy a különbség: 2005 végéig a 80 millió eurós - mai áron számolva több mint 22 milliárd forint - keret 60 százalékát kötötték le a pályázók, de csak 15 százalékát kapták kézhez. Annál jobb viszont a beültetendő területeknél az arány: a tárca úgy számolt, hogy 30 ezer hektár mezőgazdasági terület vonható ki ezzel az intézkedéssel az intenzív termelésből, s tavaly év végéig már csaknem 26 ezer hektár teljesült is ebből. A kért támogatás 2600 gazdálkodóhoz - egyéni és társas gazdasághoz egyaránt - juthat el.