Magyarországon már rég nem volt olyan élénk az erdőtelepítési kedv, mint az elmúlt évben. Ennek oka akkor válik világossá, ha tudjuk: a nemzeti vidékfejlesztési terv (NVT) keretében csaknem 18 ezer hektár erdő telepítésére kértek és kaptak engedélyt. Az igénylők között volt a Jászberényi Kossuth Zrt, valamint magánszemélyként a cég főkönyvelőjének családja is. Így aztán Deme István mindkét változatról hiteles információkkal szolgált lapunknak.
A részvénytársaság jogelőd termelőszövetkezetei az évtizedek során -a gyenge termőképességű szántókon - több mint ezer hektár erdőt létesítettek a jászok fővárosának határában. A kárpótlást követően ebből 440 hektár maradt, személyenként kisebb-nagyobb aranykorona-értékkel bíró részarány-tulajdoni formában. Erdészeti ágazatukat megszüntették, s azóta korábbi két erdészük betéti társasága szolgáltatja a szakmai munkát mind náluk, mind a magánerdő-gazdálkodókból alakult szövetkezetek berkeiben.
Az NVT erdősítési programjának egyik fő célja éppen a mezőgazdaság szerkezetváltásának elősegítése. Igen ám, de a szántók erdősítése a földhivatalokban bejegyzett művelésiág-változtatással jár, amiből visszaút nincs. Az erdőgazdálkodás ugyani huzamos tevékenység, fafajtól függően évtizedekre szóló döntést igényel.
- Tudni kell, hogy az rt. 1600 földtulajdonostól bérli a zömében szántókból, kisebb részben erdőkből és gyepekből álló, összesen 4600 hektáros területét - tájékoztat Deme István. - Több száz hektár olyan, homokos szántóföld is akad, amelyeken egyre kevésbé lehet jövedelmezően gazdálkodni. Épp az ilyenekre találták ki a szóban forgó erdősítést, gondoltuk, és először levélben tájékoztattuk a lehetőségről az érintett tulajdonosokat. Mi tagadás, nem sok sikerrel jártunk, a kistulajdonosok közül mindössze 36 hektárnyi területen kötelezték el magukat hosszú távon is az erdőgazdálkodás mellett. A tíz hektár körüli birtokkal rendelkező tulajdonosok a kedvező telepítési és jövedelempótló támogatások ellenére sem mentek bele az „egyirányú utcába".
Az alföldi térségekben - főként az akác és a különböző nyárfajok, illetve ezek kevert - szakmai szóhasználatban: elegyített - telepítése jöhet szóba. Az akkreditált laboratóriumokban végzett talajvizsgálatok alapján döntik el, hogy milyen fafajt telepítsenek. A meszes talajokra többnyire akác kerül. Jászberényben az idei kései tavaszon ültették el a facsemetéket. Az erdősítéshez egyébiránt legalább 65 centiméter mélységű talajforgatás szükséges.
Az nvt keretében végzett erdősítést négyötödrészben uniós, ötödrészben hazai pénzből finanszírozzák. Előbb szakemberek által készített erdőtervet kell benyújtani az Állami Erdészeti Szolgálat területileg illetékes igazgatóságához, amit jóváhagyása után pontozásos módszerrel bírálnak el. A telepítés hektáronként 200-250 ezer forintos költségére elegendő az induló támogatás. Az erdővel az első öt évben van a legtöbb munka, hiszen a sorközöket többször kell tárcsázni, a csemeték sorait kapálni. Ezt követően csupán a gyérítések adnak munkát, amit a szakosodott erdészeti szolgáltató vállalkozások irányításával végeznek el.
Minthogy az erdőből (fafajtól függően) csak évtizedek múltán lesz bevétel, ezért az NVT keretében - a kieső szántóföldi bevételek ellensúlyozásaként - jövedelempótló támogatást nyújtanak a programra vállalkozóknak: az alföldi mezőgazdasági termelőknek tíz éven át hektáronként hetvenháromezer forintot, a nem gazdálkodó magánszemélyeknek pedig ennek a negyedét, mintegy tizennyolcezer forintot. A feltételek ismeretében a Deme család is kedvet kapott az egy tagban lévő, 14 hektáros homokos szántója erdősítéséhez.
- A program pedagógus feleségem nevén fut - magyarázza a főkönyvelő. - Két általános iskolás gyermekünk van, akik aligha fogják életpályául választani a mezőgazdaságot. Minthogy zömében akácot telepítettünk, ezért a harminc-harmincöt éves vágásérettséggel számolva övéké lesz a bevétel, egy összegben kaphatják majd meg a pénzt. Úgy számoljuk, hogy a nekünk járó csökkentett jövedelempótlás körülbelül az eddigi haszonbérleti díjat ellentételezi. A csemeték jól megeredtek, s némi büszkeséggel tölt el, ha a zöldülő sorokra nézek.
T. D. I.